۰
جزییات ماجرای ربوده شدن لنج ایرانی توسط دولت سومالی؛

لنج‌های سنتی توسط کشتی‌های نظامی اسکورت نمی‌شوند/ارتباط با صیادان ربوده شده از طریق واتس‌اپ

در حالی همواره دزدان دریایی لنج ها و کشتی های ایرانی را مورد هجوم قرار می دهند که این بار دولت این کشور با حمله به یک لنج ایرانی ناخدای آن را کشت و ملوانان را به گروگان گرفت.
لنج‌های سنتی توسط کشتی‌های نظامی اسکورت نمی‌شوند/ارتباط با صیادان ربوده شده از طریق واتس‌اپ
به گزارش چهاربهاران، چندی پیش بود که مقامات سومالیایی از تیراندازی نیروهای این کشور به یک لنج ماهی‌گیری ایرانی در اقیانوس هند و کشته شدن کاپیتان زخمی شدن یکی از ملوانان و دستگیری 16 تن دیگر خبر دادند.

این مقامات گفته‌اند که گارد ساحلی به این دلیل به سوی لنج شلیک کرده که خدمه آن هشدار مأموران برای توقف "ماهی‌گیری غیرقانونی" در سواحل منطقه را نادیده گرفته و سعی کرده‌اند فرار کنند.‌

بر پایه اطلاعات دریافتی این حادثه در آب‌های اقیانوس هند در رأس حافون در منطقه پانتلند (ارض البنط) واقع در شاخ آفریقا رخ داده است.

مقامات ایرانی نیز ضمن تایید این حادثه دولت بی ثبات سومالی را مسئول مرگ ناخدای ایرانی دانسته و مراتب اعتراض خود را به این کشور اعلام کردند.

نماینده مردم چابهار و کنارک در مجلس با تشریح ماجرای سرقت لنج ایرانی، از کشته شدن ناخدای این کشتی سخن گفت و با اشاره به اینکه تیراندازی به لنج ایرانی توسط دولت سومالی انجام شده، از برگزاری دادگاهی برای صیادان و صدور حکم ۲ سال حبس و ۶ میلیون تومان جریمه نقدی برای هر یک از سرنشینان خبر داد.

عبدالغفور ایران‌نژاد با اشاره به ربوده شدن دومین لنج ایرانی در یک هفته اخیر اعلام کرد: صیادان ایرانی برای صید وارد آب‌های آزاد می‌شوند و این درحالی است که کشورهایی همچون سومالی، سیشل، مالدیو و سریلانکا در محدوده این آب‌های آزاد قرار دارند.

وی افزود: تمامی کشتی‌های دنیا و از جمله شناورهای سنتی ما که به‌عنوان لنج‌های چوبی و فایبرگلاس مشهورند، برای صید وارد آب‌های آزاد می‌شوند و این درحالی است که کشور سومالی در بی‌ثباتی سیاسی و امنیتی شدیدی به‌سر می‌برد.

بازداشت صیادان ایرانی توسط دزدان دریایی و ماموران دولتی سومالی
نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که دولت سومالی به‌لحاظ ثبات سیاسی و امنیتی در وضعیتی نامساعد قرار دارد، خاطرنشان کرد: با این حال، علاوه بر دزدان دریایی، حتی ماموران دولت سومالی هم بعضاً در بخش‌هایی از این آب‌های آزاد به شناورهای ایرانی و دیگر کشورها حمله کرده و آن‌ها را بازداشت می‌کنند و علاوه بر اذیت و آزار صیادان، اقدام به اخاذی از آن‌ها هم می‌کنند.

شرح ماجرای ربوده شدن لنج ایرانی توسط دولت سومالی
این نماینده مجلس در تشریح ماجرای سرقت لنج ایرانی گفت: در این مورد، ۲ لنج ایرانی وارد آب‌های آزاد منطقه سومالی شده بودند که توسط یکی از سوی قایق‌های تندروی دولت سومالی تحت تعقیب قرار می‌گیرند که یکی از ۲ لنج ایرانی موفق به فرار شده و با این حال، شناور دیگر در اثر درگیری و تیراندازی ماموران سومالی بازداشت می‌شود.

یک کشته و یک زخمی در اثر تیراندازی ماموران سومالی
وی خاطرنشان کرد: همچنین در اثر تیراندازی ماموران سومالیایی، آقای «حیدر رحمتی» از صیادان کنارک که ناخدای این لنج ایرانی بوده، کشته می‌شود و یکی دیگر از ملوانان این لنج نیز از ناحیه دست دچار آسیب‌دیدگی می‌شود که خوشبختانه این ملوان همچنان زنده است.

صیادان؛ زندانی و لنج ایرانی توسط دولت سومالی مصادره شد
نماینده مردم چابهار و کنارک در مجلس ادامه داد: در ادامه ماموران دولت سومالی این لنج ایرانی را به ساحل سومالی هدایت می‌کنند و لنج ایرانی نیز هم‌اکنون در اسکله پهلو گرفته و ملوانان ایرانی این لنج هم  تحت بازداشت دولت سومالی و در زندان این کشور به‌سر می‌برند.

ارتباط صیادان ایرانی با خانواده‌شان از طریق واتس‌اپ
ایران‌نژاد با اشاره به ارتباط اینترنتی صیادان بازداشت شده با خانواده‌هایشان گفت: این صیادان از طریق واتس‌اپ با خانواده‌های خود در ارتباط هستند و تعداد صیادان این لنج بازداشت‌شده دست‌کم ۸ نفر بودند که آن‌چنان که گفته شد، یکی از آن‌ها کشته شده و یک نفر هم مجروح است.

۲ سال حبس و ۶ میلیون تومان جریمه نقدی برای هرکدام از صیادان ایرانی
این نماینده مجلس همچنین اعلام کرد: آن‌چنان که اطلاع دادند، در دادگاه سومالی، لنج ایرانی را توقیف و مصادره کرده و هر یک از ملوانان و سرنشینان این لنج را نیز به ۲ سال حبس و ۶ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شده‌اند.

نحوه انتقال پیکر صیاد کشته‌شده به ایران
وی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت تشییع پیگر صیاد ایرانی کشته شده در اثر این درگیری گفت: ماموران سومالی روز گذشته هشدار دادند که پیکر صیاد ایرانی را ببرید و اگر هم امکان انتقال پیکر این صیاد به ایران میسر نیست، دولت سومالی در خاک این کشور اقدام به تدفین این مرحوم خواهد کرد.

نماینده چابهار و کنارک مجلس ادامه داد: در حال حاضر مسئولان دولت سومالی پیکر صیاد ایرانی را به‌وسیله یک خاور مجهز به سردخانه به محل اسکله آورده تا در آینده، توسط یکی از کشتی‌های ایرانی که از این اسکله عبور می‌کند، به کشورمان بازگردانده شود.

این نماینده مجلس با اشاره به پیگیری‌های خود از طریق وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: هم‌اکنون در حال رایزنی از طریق وزارت امور خارجه کشورمان هستیم تا بتوانیم ضمن انتقال پیکر صیاد ایرانی به کشورمان، موضوع را حل و فصل کنیم.
وی در پاسخ به این سوال که آیا بنابر قوانین حاکم بر دریاها و آب‌های آزاد، صیادان ایرانی مشخصاً مرتکب جرمی شده بودند، گفت: آن‌چنان که عرض کردم در این منطقه دو مشکل وجود دارد. اولاً عده‌ای از مردم سومالی که دلال هستند، از صیادان بلوچ اخاذی می‌کنند و مشکل دیگر نیز مربوط به صیادانی است که همچون این مورد اخیر، توسط دولت سومالی بازداشت می‌شوند.

لنج ایرانی در ۷۰ مایلی ساحل سومالی ربوده شده است
ایران‌ژاد یادآور شد: دولت سومالی معتقد است صیادان ایرانی به آب‌های این کشور نزدیک شده است اما بنابر اطلاعاتی که از صیادان ایرانی به‌دست آوردم، لنج ایرانی در حدود ۷۰ مایلی ساحل سومالی بوده و در آب‌های آزاد مستقر بودند. با این حال مسئله این است که اگر کشتی‌هایی که در آب‌های آزاد تردد می‌کنند، توسط کشتی‌های محافظ مورد مراقبت قرار نگیرند، توسط دزدان دریایی و دولت سومالی مورد بازداشت، اخاذی و آزار و اذیت قرار می‌گیرند.

لنج‌های سنتی توسط کشتی‌های نظامی اسکورت نمی‌شوند
وی در پاسخ به این سوال که آیا مشکلات مشابه برای صیادان دیگر کشورها نیز پیش می‌آید، گفت: هم‌اکنون بسیاری از کشتی‌های نفتی و تجاری دیگر کشورها نیز مورد تعدی دزدان دریایی و دولت سومالی قرار می‌گیرد ولی اکثر این کشتی‌های دیگر کشورها، توسط کشتی‌های نظامی یونانی یا دیگر کشورها، اسکورت می‌شوند اما صیادان ایرانی که به‌وسیله لنج‌های سنتی کار می‌کنند، پس از چندساعتی که در دریا تور می‌اندازند، ناخواسته توسط آب به این‌سو و آن‌سو کشیده می‌شوند و در نتیجه دلالان یا مسئولان دولت سومالی از این موقعیت سوءاستفاده می‌کنند.

آخرین وضعیت ۸ صیادان ایرانی دزدیده شده توسط دزدان دریایی
ایران‌نژاد همچنین با اشاره به سرنوشت صیادان ایرانی که از مدتی پیش تاکنون در بازداشت به‌سر می‌برند، گفت: تعداد ۸ نفر از دیگر صیادان ایرانی نیز از در بازداشت به‌سر می‌برند. البته این صیادان در اختیار دزدان دریایی سومالی و افراد غیردولتی است که خواستار ۲ میلیارد تومان پول شده‌اند که ایران نیز این مبلغ را آماده کرده اما همچنان به‌دنبال راهی است که بتواند از طریقی مطمئن این پول را به مقصد رسانده و صیادان ایرانی را بازگرداند.

انتهای پیام/
سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۷
کد مطلب: 450393
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *