۰

منطقه قرمز و نارنجی در کشور نداریم/ دستورالعمل‌های بهداشتی در عزاداری‌ها رعایت شود

رئیس جمهور گفت: خوشبختانه امروز منطقه قرمز و نارنجی در کشور نداریم.
منطقه قرمز و نارنجی در کشور نداریم/ دستورالعمل‌های بهداشتی در عزاداری‌ها رعایت شود
به گزارش چهاربهاران به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور در جلسه ستاد مقابله با کرونا اظهار کرد: درمدت ۱۰ ماهی که از شیوع کرونا عبور کردیم و وارد ماه یازدهم شدیم، به طور مرتب حداقل هفته‌ای یک جلسه در ستاد و چند جلسه در کمیته‌های مختلف هماهنگی، برگزار شد و بسیار خوشحالیم که امروز در کشور منطقه قرمز نداریم، منطقه نارنجی هم تقریبا نداریم و مناطقی که داریم، زرد هستند.
وی با بیان اینکه باید بتوانیم این شرایط را نگهداریم، گفت: از مردم که با همه وجود و توان با رعایت دستورالعمل‌ها به‌ویژه در شب یلدا که از حیث دیدار خانوادگی برای مردم مهم بود، توجه کردند و همچنین از ناجا و صدا وسیما که ذهن‌ها را آماده کردند تشکر می‌کنم و امیدوارم شب یلدا تاثیری بر این روند نگذاشته باشد.
رئیس جمهور اظهارکرد: برای رسیدن به مطلوب باید تلاش کنیم؛ صد وسی و چند فوتی برای ما خیلی زیاد است و باید تلاش کنیم استان‌هادر طول هفته فوتی یا حتی بستری نداشته باشند و با کمک همگان رسیدن به آن روز امکان پذیر است.
روحانی با مهم خواندن پایدار شدن وضعیت کنترل کرونا گفت: کار را قبل از آبان شروع کردیم و از ۴ آبان همچنین ۱۴ آبان ادامه دادیم و آذرماه هم شرایط هوشمندتر را اعمال کردیم و امروز شرایط مطلوب‌تری پیش ما است.
وی اضافه کرد: وقتی ایران را با کشور‌های پیشرفته و اروپا مقایسه می‌کنیم، عقب نیستیم. در کارکرد همه عوامل تاثیر گذار بسیار مهم است و باید این شرایط را پایدار نگهداریم و پایدار ماندن یکی از مسائل بسیار مهم ما است.
روحانی با بیان اینکه شاهد جهش این ویروس در برخی از کشور‌های اروپایی مخصوصا انگلیس هستیم، اظهار کرد: این ویروس از انگلیس عبور کرده و به دیگر کشور‌های اروپایی رفته است. باید مراقبت بیشتری از مسافرانی که از این منطقه عبور کرده‌اند، داشته باشیم. باید مراقبت ورودی‌ها باشیم تا این ویروس جهش‌یافته مردم را گرفتار نکند.
وی درباره تجمعات هم تصریح کرد: الحمدالله در زمینه ماسک تقریبا به صورت کار معروف مورد عمل قرار می‌گیرد. فاصله‌ها تا یک حدی مراقب می‌شود. در مورد شب‌نشینی‌ها نیز رعایت می‌شود، ولی تجمعات به خاطر مسائل ملی و دینی هم باشد، باید مراعات کرد که در شرایط عادی نیستیم. شهادت حضرت زهرا (س) در پیش است. مردم نسبت به خاندان رسالت (ص) عشق می‌ورزند، اما مراعات پروتکل‌ها هم وظیفه شرعی و ملی ماست.
ایران به دنبال ساخت واکسن داخلی است
رئیس جمهور درباره تامین واکسن هم خاطرنشان کرد: رسانه‌های ضد ایرانی هر روز یک بهانه‌ای پیدا کرده و موج‌سواری می‌کنند. مردم هم می‌فهمند که این‌ها دروغ گفته و تحریف کرده‌اند. مدت‌ها اعلام کردند که همه دنیا واکسن می‌زند، چرا ایران واکسن نمی‌زند و نمی‌خرد؛ بعد گفتند که پول دارد، اوفک اجازه می‌دهد، تحریم‌ها فلان و بهمان است.
روحانی با بیان اینکه از همان روز‌ها و ماه‌های اولیه یکی از مسائل مورد نظر ما واکسن بود، تصریح کرد: اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان از همان ابتدا کارشان را شروع کردند، به خاطر تاکید بر ساخت واکسن بود و همزمان هم به دنبال خرید برویم؛ تمام تبلیغات نادرست و ناروا است. ایران به دنبال ساخت واکسن داخلی است و بر آن تاکید می‌کند، اما همزمان هم برای خرید واکسن تلاش کردیم.
وی با تاکید بر اینکه حتما آمریکایی‌ها برای ما مشکل ایجاد کردند، عنوان کرد: نه تنها در واکسن، دارو و مواد غذایی بلکه موردی را پیدا نمی‌کنید که بخواهیم چیزی را از خارج بخریم و خباثت و زذالت آمریکا را مشاهده نکنید. پولی را از بانکی تهیه کردیم تا واکسن را از کوواکس بخریم، ولی آن‌ها گفتند باید اوفک اجازه دهد. آن‌ها آنقدر مردم و سازمان بهداشت جهانی را ترسانده است. پول را تهیه کرده، آن کشور با انتقال پول موافقت کرده، اوفک هم قبول کرده، ولی گفتند پول ابتدا باید بانک آمریکایی بیاید.
رئیس‌جمهور ادامه داد: چطور می‌توان به شما اعتماد کرد؛ شما که در دزدی معروفید، چگونه می‌توان به شما اعتماد کرد؛ مردم فکر نکنند ما مشکلی نداریم.
روحانی با اشاره به بیانات اخیر رهبری انقلاب یادآور شد: اینکه رهبری گفتند تحریم‌ها را بی‌اثر کنید، ما لحظه به لحظه به دنبال این کار هستیم. هر لحظه که پولی وارد کشور و کالایی صادر می‌شود، بدانید ساعت‌ها برای این کار جنگیده شده است. این کاری است که از سال ۹۷ ساعت‌ها و لحظه‌ای انجام شده است.
رئیس جمهور گفت: ما در هر کجا غیر از کواکس، جای دیگری اگر واکسن مورد اعتمادی باشد و وزارت بهداشت و درمان اعلام کند که این واکسن مورد اعتماد است ما حتما خریداری می‌کنیم. پول آن را تهیه می‌کنیم و به هر شرایطی که باشد، پول را منتقل می‌کنیم. اما ما آماده نیستم که مردم کشور ما دوره آزمایشی یک واکسن غیر معتبر را بگذرانند. یک شرکتی یک واکسنی درست کرده و حالا می‌خواهد تمرین کند و دوره تست آن را بگذارند و می‌خواهد این واکسن را به برخی از کشور‌ها بفرستد و بعد بگوید این ۱۰ هزار، ۱۰۰ هزار و یک میلیون را به چه کسانی تزریق کردید، چه اتفاقی افتاد که بعد برود و تصحیح کند.
وی ادامه داد: وزارت بهداشت و درمان ما چنین کاری انجام نمی‌دهد؛ ولی هرکجا شرکت معتبر و واکسن معتبر باشد ما هم وسیله حمل و نقل و هم وسیله نگهداری آن را داریم. حال این واکسن مقرر باشد زیر ۴ درجه، ۱۰ درجه یا زیر ۸۰ درجه باشد در نقل و انتقال و نگهداری ما مشکلی نداریم، در خرید مشکل داریم و از مشکل عبور می‌کنیم.
روحانی عنوان کرد: گاهی اوقات در بعضی از رسانه‌ها گفته می‌شد که ما متوجه نشدیم که مسئولین چه می‌گویند، تحریم برای واکسن مشکل هست یا نیست؟ بله تحریم نه فقط برای واکسن برای هر داروی و هر چیزی که می‌خواهیم وارد کنیم مشکل است. ولی ما از این مشکل عبور می‌کنیم  و تحریم‌ها را هم در صادرات و هم در واردات بی‌اثر می‌کنیم.
رئیس جمهور خاطرنشان کرد: ما با بقیه بحث‌ها و با اینکه گفته می‌شد FATF موثر است یا نیست کاری ندارم. ما الان وارد بحث FATF نمی‌شویم، دولت ۴ لایحه دارد که ۲ لایحه تصویب شده و ۲ لایحه آن باقی مانده که هم دولت و هم مجلس تصویب کردند و در مسیر است. ما دلمان می‌خواهم هرچه سریعتر آن ۲ لایحه هم تصویب شود. FATF مقوله دیگری است که سر کار جای خودش باید مورد بحث قرار بگیرد.
وی گفت: مردم بدانند ما در همه این‌ها مشکلات داریم، اما این مشکلات مانع از فعالیت و اقدامات ما نیست. ممکن است یک چیزی گران‌تر بیاید و با تاخیر انجام گیرد، اما حتما این کار انجام خواهد شد.
رئیس جمهور افزود: نکته دوم این است که وزارت بهداشت و درمان و شخص آقای دکتر نمکی مراقبت کنند روزی که ما واکسنی را خریداری کردیم و وارد کشور شد، به دقت به مردم گزارش داده شود. چند واکسن وارد شده، به چه افرادی تزریق شده است؛ چرا که آن وقت یک بازی دیگر آغاز می‌شود که واکسن را وارد کردند، به این‌ها تزریق کردند، به آن‌ها تزریق نکردند، این واکسن چه شد، از بازار آزاد سر در آورد، و داستان‌ها شروع می‌شود.
روحانی با بیان اینکه وزارت بهداشت و درمان برای اینکه واکسن وارد شود کاملا برنامه دارد و اولویت‌ها برای تزریق واکسن و واکسیناسیون مشخص است، تصریح کرد: آن‌هایی که بیماری زمینه‌ای دارند، سن بالایی دارند و کادر درمان اولویت‌های ما هستند و به‌صورت دقیق مشخص شوند. روزانه هم باید به مردم کاملا توضیح داده شود و واضح و روشن هم باشد، چرا که دشمنان ما هر روز به‌دنبال این هستند که بهانه‌ای پیدا کنند و از این مسائل سوء استفاده کنند.
رئیس جمهور گفت: در شرایطی که ما قرار داریم یکی از مسائل مهم ما فصل زمستان، از نظر بیماری و شرایطی که فصل دارد اگر از این مسائل بگذریم، وارونگی هوا می‌تواند موثر باشد ذرات معلق هم می‌تواند در نقل و انتقال تاثیرگذار باشد و هم این ذرات معلق می‌تواند در سیستم ایمنی بدن تاثیر سوء بگذارد.
وی خاطرنشان کرد: بنابراین برای ما مهم است که در این ایام نسبت به آلودگی هوا حساس باشیم. قانون و مقررات داریم و براساس قانون عمل می‌شود، استاندار‌ها مسئولیت دارند. برخی از موارد هم که مورد تاکید بوده امروز در جلسه مورد تصویب و تاکید قرار گرفته که انشالله این مقررات در این ایام به طور دقیق اجرا و پیاده شود.

 
شنبه ۶ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۰۹
کد مطلب: 456245
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *