۰

گزارش| تب و لرزه کرونا در اندام اقتصاد آمریکا

بیماری کرونا نه‌تنها بخش بهداشت و درمان آمریکا را دچار بحران جدی کرده، بلکه فعالیت بسیاری از کسب‌وکارها را به‌میزان چشمگیری کاهش داده و حتی برخی از آنها را به تعطیلی کشانده است.
گزارش| تب و لرزه کرونا در اندام اقتصاد آمریکا
به گزارش چهاربهاران به نقل از تسنیم، شیوع ویروس کرونا در آمریکا علاوه بر تحمیل تلفات بسیار سنگین و از پای درآوردن بیش از 198 هزار آمریکایی و ابتلای نزدیک به 7 میلیون نفر، زیان‌های جبران‌ناپذیری به اقتصاد این کشور وارد کرده که به گفته کارشناسان در دست‌کم 20 سال گذشته بی‌سابقه بوده است.  این بیماری نه‌تنها بخش بهداشت و درمان آمریکا را دچار بحران جدی کرده، بلکه فعالیت بسیاری از کسب‌وکارها را به‌میزان چشمگیری کاهش داده و حتی برخی از آنها را به تعطیلی کشانده است، به‌طوری که طی این مدت چندین میلیون نفر از کارگران آمریکایی مشمول تعدیل نیرو شده‌اند.
 این بیماری، بر بخش‌های گردشگری، بازارهای مالی، اشتغال، کشتی‌رانی و سایر صنایع آمریکا اثرات کاهنده داشته و آنها را کوچک‌تر کرده است.
شبکه خبری فاکس‌نیوز چندی پیش گزارش داد برآوردها نشان می‌دهند از زمان شیوع ویروس کرونا، نزدیک به 22 میلیون شغل در این کشور از دسته رفت و تا به حال کمتر از نیمی از آن بازیابی شده‌اند.  هفته گذشته 884 هزار در سراسر آمریکا اعلام کرده‌اند که شغلشان را از دست داده‌اند. برآوردها حاکی است انتظار می‌رود متوسط نرخ بیکاری به 11.5 درصد در سال 2020 و 9.3 درصد در سال 2021 برسد.
علی‌رغم برداشته شدن برخی از محدودیت‌های مرتبط با شیوع ویروس کرونا و بازگشت تعدادی از کارگران اخراج شده، نرخ بیکاری در آمریکا همچنان به میزان قابل‌توجهی بالاتر از سطح قبل از بحران کروناست. بیکاری، بیشتر گریبان صنایعی مانند خرده‌فروشی، آموزش و پروش، خدمات بهداشت، خدمات تفریحی و مسافرتی را گرفته که نیازمند تعامل‌ با افراد هستند. از طرف دیگر، اثر بیماری روی شرکت‌های کوچک‌تر و جدیدتر بیشتر و مخرب‌تر بوده، زیرا آنها معمولاً از منابع مالی کمتری برای خروج از بحران برخوردارند. 
مخارج مصرف شخصی، بین ماه فوریه تا آوریل که اوج شیوع کرونا بود 17 درصد کاهش پیدا کرد. در ماه آوریل، فروش خودرو و کامیون سبک به 49 درصد میانگین ماهیانه کاهش یافت. 
همچنین وزارت خزانه‌داری آمریکا روز جمعه در گزارشی اعلام کرد کسری بودجه دولت این کشور در سال مالی 2020 از مرز 3 تریلیون دلار فراتر رفته است. کسری بودجه دولت آمریکا از ابتدای سال مالی جاری تا پایان ماه آگوست (10 شهریور) در حالی از 3 تریلیون دلار گذشته که هنوز یک ماه تا پایان سال مالی 2020 -که در پایان ماه سپتامبر یعنی اواسط مهرماه به پایان می‌رسد- باقی مانده است.
در جدول زیر، اثر این بیماری همه‌گیر روی بخش‌های اصلی اقتصاد آمریکا نشان داده‌ شده‌اند. فوریه 2020 از آن جهت که ارائه‌دهنده‌های داده‌های مربوط به قبل از شیوع کرونا است به عنوان زمان مبنا در نظر گرفته شده است. 
متغیر فوریه مارس آوریل می ژوئن جولای اوت
مشاغل (با حدف سه صفر) 152,463 151,090 130,303 133,002 137,802 139,582 140,914
تغییر ماهانه مشاغل (با حذف سه صفر) 251 1373- -20,787 2,699 4,800 1,780 1,371
نرخ بیکاری 3.5% 4.4% 14.7% 13.3% 11.1% 10.2% 8.4%
تعداد بیکاران (میلیون نفر) 5.8 7.1 23.1 21.0 17.8 16.3 13.6
درصد نسبت اشتغال به جمعیت 80.5% 79.6% 69.7% 71.4% 73.5% 73.8% 75.3%
بحران تخلیه املاک استیجاری
آثار اقتصادی کرونا و بیکاری گسترده ناشی از این بیماری نگرانی‌ها را درباره بروز بحران تخلیه املاک استیجاری به دلیل ناتوانی از پرداخت اجاره‌بها تشدید کرده است. موسسه آسپن گزارش داده بین 19 تا 23 میلیون نفر (نزدیک به 20 درصد از کل اجاره‌نشین‌ها) تا آخر ماه سپتامبر در معرض چنین خطری قرار دارند. 
اثر کرونا روی بخش‌های اقتصادی
بازارهای مالی 
شیوع بحران کرونا موجب سقوط چشم‌گیر بازار سهام در آمریکا شده. روز 27 فوریه، شاخص «میانگین صنعتی داو جونز»، 1191 واحد افت کرد که در آن زمان بیشترین افت روزانه این شاخص تا آن تاریخ محسوب می‌شد. در همان روز،  شاخص S&P 500 هم افت 4.4 درصدی را ثبت کرد. رکورد افت داو جونز از آن زمان تا به حال پنج بار جابجا شده. بدترین افت این شاخص روز 16 مارس با 2997 واحد کاهش بود که به دوشنبه سیاه شهرت یافت. 
در این میان، برخی از مقام‌های آمریکا به استفاده از رانت‌های اطلاعاتی برای مصون نگاه داشتن خودشان از زیان‌های اقتصادی به بازارهای مالی آمریکا متهم شده‌اند. به عنوان مثال، «ریچارد بر»، رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس سنای آمریکا هنگامی که در اظهارات علنی ورود کرونا به آمریکا را انکار می‌کرد 1.7 میلیون دلار از سهام خود را فروخته بود. «کلی لوفلر»، نماینده سنای ایالتی جورجیا هم بعد از حضور در یک جلسه محرمانه ده‌ها میلیون دلار از سهام خود را فروخت. همسر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمرکا 3.3 میلیون دلار سهام مربوط به فناوری‌هایی که انتظار می‌رفت ارزش آنها در دوران قرنطینه رشد پیدا کند را خریداری کرد. 
صنعت گوشت
ابتلای کارکنان کارخانه‌های بسته‌بندی گوشت به ویروس کرونا موجب تعطیلی این کارخانجات شده و باعث کمبود گوشت در سراسر آمریکا شد. در تاریخ 22 آوریل گزارش شد 25 درصد از ظرفیت پردازش گوشت خوک در آمریکا از بین رفته است. اواخر ماه مارس گزارش شد ظرفیت هفتگی تولید گوشت گاو نسبت به یک سال قبل‌تر 19 درصد کاهش یافته است. 
صنعت رستوران
«انجمن رستوران‌داران ملی» که اصلی‌ترین نهاد نماینده صنعت رستوران‌داران در آمریکا است پیش‌بینی کرده بود  میزان فروش رستوران‌داران در سال 2020 به 899 میلیارد دلار برسد. تا قبل از فوریه 2020 نزدیک به 15 میلیون نفر در این صنعت اشتغال داشتند که معادل 10 درصد از کل جمعیت شاغلان آمریکا بود. حدود 10 درصد دیگر هم به صورت غیرمستقیم در مشاغل مرتبط با صنعت رستوران کار می‌کردند. 
با این حال، روز 15 مارس، فرماندار اوهایو به تمامی رستوران‌ها دستور داد کسب و کار خودشان را تعطیل کنند. یک روز بعد بقیه ایالت‌های آمریکا هم همین روال را پیش گرفتند. در ماه مارس، انجمن رستوران‌داران گزارش داد این تعطیلی‌ها 30 میلیارد دلار ضرر کرده‌اند. 
 صنعت گردشگری و خدمات مسافرتی
شدت یافتن شیوع ویروس کرونا در جهان بخصوص در آمریکا اکنون صنعت مسافرتی و مشابها صنعت هوانواردی و غول‌های هواپیمایی آمریکا را فلج کرد بطوریکه به گفته کارشناسان کاهش درخواست پروازهای مسافربری دراین کشور از حادثه یازده سپتامبر 2001 میلادی بدین سو، بی‌سابقه بوده است.
در آمریکا مسافرت  15.8 میلیون شغل برای آمریکایی‌ها فراهم می‌کند. یعنی صنعت گردشگری به ازای هر ده آمریکایی، یک شغل ایجاد می‌کند که از آن جمله می‌توان به کار در رستوران‌ها و هتل‌ها، راهنمای تور، و بسیاری دیگر از مشاغل اشاره کرد.
آمار «انجمن سفر آمریکا» نشان می‌دهد در سال 2019، مسافران داخلی و خارجی حدود 1.1 هزار میلیارد دلار (هزار و صد میلیارد دلار) در آمریکا خرج کردند که این تأمین‌کننده 9 میلیون شغل بود؛ آمارهای این موسسه همچنین خاطرنشان می‌کند یک سوم افرادی که در دوران کرونا از کار بیکار شده‌اند شغلی مرتبط با گردشگری داشته‌اند. 
انجمن سفر آمریکا که یک سازمان غیرانتفاعی است در بررسی‌های خود به این نتیجه رسیده است که تأثیر اقتصادی شیوع ویروس کرونا بر صنعت مسافرتی آمریکا، حدود ده برابر بدتر از ضربه‌ای است که پس از حملات یازدهم سپتامبر به این صنعت وارد شد.
انتهای پیام/
يکشنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۴۳
کد مطلب: 455939
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *