۰
کارشناس امور اقتصادی مطرح کرد؛

آینده کره جنوبی، تکرار سرنوشت فرانسه پس از تحریم آمریکا علیه ایران/ انتخاب امروز؛ شکست فردای چشم بادامی ها در اقتصاد جهانی است

سروش کیانی قلعه سرد گفت: قطع رابطه تجاری کره جنوبی با ما همان خطایی است که کشور فرانسه بعد از تحریم آمریکا انجام داد و در کمترین زمان ممکن با شکست و مشکل روبرو شدند.
آینده کره جنوبی، تکرار سرنوشت فرانسه پس از تحریم آمریکا علیه ایران/ انتخاب امروز؛ شکست فردای چشم بادامی ها در اقتصاد جهانی است
سروش کیانی قلعه سرد در گفت و گو با خبرنگار چهاربهاران با اشاره به اینکه از بازار ایران می توان به عنوان یکی از جذاب ترین بازارهای جهانی برای کشورهای مختلف بویژه کشورهای صنعتی نام برد بیان کرد: مصرف بالا در ایران و عدم توسعه یافتگی صنعتی نشات گرفته از انحصار دولتی صنعت، دو عامل اصلی در جذاب ساختن و پرمتقاضی نمودن بازار ایران برای کشورهای صنعتی هستند.

وی افزود: این جذابیت ها به همان میزانی که مشوق کشورهای دیگر برای حضور در بازار ایران است، بدلیل تحریم های ظالمانه ای که بر علیه کشورمان صورت گرفته است شرایط را برای سواستفاده و بهره برداری غیراخلاقی برخی از این کشورها فراهم ساخته است.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: امری که پیش از هر عاملی به ضعف استراتژیک و خطای راهبردی این کشورها بر می گردد که در آن به روندهای اقتصاد جهانی و نگاه بلندمدت به اقتصاد توجه ای ندارند.

وی با بیان اینکه کره جنوبی نسبت به تعهدات مالی به ایران به دلیل اوضاع بد اقتصادی هیچ گونه پایبندی نداشته است تصریح کرد: کشوری مانند کره جنوبی که چندین دهه با حمایت کامل دولت های ایران بخش های بسیاری از بازار صنعتی کشور را در اختیار داشته است و از منافع کلان این بازارها برخوردار بوده، در حال حاضر با همین خطای استراتژیک نشات گرفته از کوتاه نگری اقتصادی گمان می کند شرایط اقتصادی ایران همواره به همین شکل باقی خواهد ماند و نه تنها به رابطه اقتصادی با ایران نیازی نخواهد داشت بلکه این شرایط به آنها این حق را می دهد تا نسبت به تعهدات مالی خود هیچ گونه پای بندی نداشته نباشند.

کیانی با اشاره به نقش اقتصادی ایران در جهان گفت: این ضعف استراتژی اقتصادی در حالی اتفاق می افتد که مطابق با تغییرات اقتصادی جهانی در بلندمدت موازنه اقتصادی بطور کامل دچار تغییر خواهد شد و  نقش کشورهایی مانند ایران در اقتصاد جهانی بسیار پررنگ و حائز اهمیت خواهد بود.

وی ادامه داد: کره جنوبی هزینه عدم ایفای تعهدات مالی خود نسبت به مردم ایران و چشم پوشی از کشوری که در آینده اقتصاد جهانی بسیار اثرگذار خواهد بود را بسیار فراتر از تصور کنونی خود خواهد پرداخت.

این اقتصاددان با اشاره به کشورهایی که از موقعیت اقتصادی ایران سواستفاده کردند یادآور شد: محروم سازی یک کشور تاثیر گذار که بیشترین سهم در بازار جهانی دارد و نیازمند حضور است، و بلوکه کردن 9 میلیارد دلار پول ملت ایران، جلب رضایت آمریکا برای آنها به همراه دارد اما باید بدانند که مسائل جهانی ایران به مرور و در بلندمدت حل خواهد شد اما حاکمیت و مردم ایران کشورهایی که از این شرایط سواستفاده کرده و عملا به تروریسم اقتصادی پرداختند را فراموش نخواهند کرد.

وی افزود: بی گمان همانگونه که این رفتارهای غیراخلاقی کشورهایی مانند کره جنوبی در تدوین برنامه های کلان سیاسی و اقتصادی بلندمدت کشور نادیده گرفته نخواهد شد، در کوتاه مدت و به قید فوریت نیز ضرورت دارد با برنامه ای موثر پاسخی درخور به این گونه گروگان گیری های مالی توسط دولت و مجلس ایران داده شود.

کیانی خاطرنشان کرد: اقدامات و موضوع وزارت امورخارجه قابل تحسین است اما باید جدی تر با احضار کردن سفیر کره جنوبی و از طریق سازمان های حقوقی بین اللملی و ورود جدی دولت مردان پیگیری شود و اخطارهای لازم به چشم بادامی ها برای آینده اقتصادی بین دو کشور داده شود.
چهارشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۵۹
کد مطلب: 455405
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *