۰
یادداشت

امام خمینی (ره) بهترین الگوی یک انسان بعد از اهل بیت است/ رهبر انقلاب آیینه تمام نمای امام راحل

یکی از عالی ترین الگو های قابل پیروی برای انسانها، قرآن کریم و اهل بیت (ع) است و باید اذعان کرد که حضرت امام خمینی(ره) پس از امامان معصوم (ع ) والاترین الگوی عملی برای این عصر و نسل و همه اعصار و نسلها می باشد.
امام خمینی (ره) بهترین الگوی یک انسان بعد از اهل بیت است/ رهبر انقلاب آیینه تمام نمای امام راحل
به گزارش چهاربهاران، انقلاب اسلامی ایران یکی از رخدادهای بی نظیر دوران معاصر و فجر جدیدی در تاریخ بشریت است که منشأ آثاری بس شگرف در ابعاد فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی در داخل و خارج از ایران گشت. به یقین شجره طیبه این انقلاب با بهره گیری از چشمه زلال معارف و اعتقادات دینی مردم نستوه و فداکار ایران و با تکیه بر ریشه های استوار پیشینه فرهنگی و سیاسی و اجتماعی آنان بارور و پرثمر گشت.
 
انقلاب اسلامی یک تفسیر اسلامی و الهی بوده و به معنی زنده کردن دوباره اسلام است؛ چنان که رهبر معظم انقلاب می فرماید: انقلاب یک تفسیر اسلامی و الهی است. ما انقلاب را یک تحوّل اخلاقی، فرهنگی و اعتقادی می دانیم که به دنبال آن ها تحول اجتماعی، اقتصادی و سیاسی و آنگاه رشد همه جانبه ابعاد انسان ها می آید.
 
سیره امام خمینی (ره) و حضرت آقا
از خصوصیات الگوی رفتار امام خمینی (ره) در برابر دشمن ایمان و اعتقاد راسخ به نصرت و به وعده‌ الهی بود این هم آن نقطه‌ اصلی، اتّکاء امام به نصرت الهی بود؛ همه‌ تلاش خود را میکرد، با همه‌ وجود در میدان بود، امّا امید او بسته‌ به نصرت و به قدرت الهی بود و معتقدست که اگر کار را برای خدا انجام دهیم هیچ وقت ضرر نخواهیم کرد؛ یا پیشرفت میکنیم، یا اگر پیشرفت هم نکردیم، کاری را که وظیفه‌ ما بوده است انجام داده‌ایم و در مقابل پروردگار سرافرازیم.
 
 بیان تشابهات و تبیین ادامه راه امام خمینی (ره) در رهبری مقام معظم رهبری
مسیر رهبر معظم انقلاب، دقیقاً ادامه راه امام خمینی(ره) است که این را می توان از برخورد مقام معظم رهبری با موضوعات گوناگون و مقایسه آن با نظرات امام(ره) درک کرد. داشتن تقوای الهی بالاترین ویژگی رهبر معظم انقلاب می باشد و در دنیا رهبری را نمی توان نام برد که در برخورد با موضوعات مختلف این چنین با بصیرت عمل کند. رهبر معظم انقلاب یکی از تحلیلگران سیاسی بسیار قوی در دنیاست و مقام معظم رهبری خیلی از مسائل را پیشاپیش پیش بینی کرده اند که در آن زمان افرادی منکر آن مطالب بودند، اما پس از گذشت زمان می دیدند که بیانات حضرت آقا محقق شد.
 
نقش امام خمینی (ره) در ظهور انقلاب و تحول آن
رمز پیروزی انقلاب اسلامی را می توان در ایمان و اعتقاد مردم به اسلام و نیز تسلیم در برابر فرمان خدا و صبر و فداکاری و استقامت در مسیر انقلاب جستجو کرد.
یکی از ویژگی های مهم امام خمینی (ره) این بود که ضمن حضور در صحنه، اصول مکتب سیاسی خود را برای مردم تببین کرد و آنان را به ایمان روشن بینانه و آگاهانه رساند و پس از اثبات حقانیت مکتب سیاسی خود توانست ملت ایران را آرام آرام وارد میدان مبارزه کرده و به همراهی این اقیانوس عظیم پر تلاطم انقلاب بزرگ اسلامی را شکل داد و در نتیجه آثار شوم تسلط قدرت های طاغوتی را در این کشور برطرف و دنیا را متحول کند به گونه ای که حرکت او با هیچ حرکتی از صدر اسلام قابل مقایسه نیست.
 
 شخصیت و عصر امام خمینی (ره)
با پیروزى انقلاب اسلامى ایران پیام‏هاى الهى و معنوى امام‏ خمینى؛ در سراسر جهان طنین ‏افکن گردید. ایشان با تأسى به آموزه ‏هاى اسلام ناب محمدى «ص» بسیارى از مناسبات اجتماعى، سیاسى، اقتصادى و فرهنگى جهان معاصر را عمیقاً متحول ساخت و نظام‏هاى مادى و الحادى را به چالش کشاند و الگوى تازه‏اى به جهانیان ارائه کرد و میلیون‏ها انسان سرگشته در برهوت الحاد و بى‏دینى و گرفتار در دام جاهلیت عصر مدرن را با دعوت به ارزش‏هاى دین و معنویت رهایى بخشید و عصر جدیدى را آغاز کرد.
 
عصر امام خمینی (ره) و رویکرد دینی و معنوی انسان معاصر
از مهمترین ویژگی ها و شاخص های عصر امام خمینی (قدس سره) بیداری دینی و معنوی بشر معاصر می باشد که حضرت امام (قدس سره) خود سال ها قبل با تعابیری صریح همچون تشنگی بشریت برای معنویت، احکام نورانی اسلام، گرایش جوامع بشری به ارزش های وحی و عطش ملت ها در این زمینه از آن پرده برداری نموده بودند.
 
علل رویکرد دینی و معنوی انسان معاصر
رویکرد گسترده انسان معاصر به باورهای دینی و تمایل فزاینده او به سوی معنویت آمیخته با اعتقادات مذهبی از مهمترین ویژگی های عصر جدیدی است که امام خمینی (قدس سره) آغاز گر او در جهان امروز بوده اند. تحولات جاری در جامعه آمریکا و جهان بین الملل همچون گسترش جنبش های عدالت خواهانه مانند وال استریت، بیداری فزاینده ملت های محروم در بند و تقابل روز افزون آن ها با سیاست های استکبار و تولد جبهه های جهانی اسلام، اقتدا به الگوی امام خمینی (قدس سره) می باشد.
 
عصر امام خمینی (ره) و نهضت عظیم اسلام گرایی
نهضت عظیم اسلامی و خیزش بی سابقه ملت های مسلمان و امواج بیداری اسلامی، تحقق وعده امام راحل است که فرمودند: «ما به تمام جهان تجربه هایمان را صادر می کنیم» و مسلما محصول صدور این تجربه ها جز شکوفه های پیروزی، استقلال و پیاده شدن احکام اسلامی برای ملت های در بند نیست. بی تردید بیداری اسلامی و معنوی جاری در جوامع اسلامی و غربی، ره آوردش، روش و منش الهی امام خمینی (قدس سره) و حماسه عظیم آن یگانه دوران می باشد. امروز دنیا شاهد آن است که میلیون ها انسان سرخورده از مناسبات ظالمان حاکم بر دنیای محرومین و پابرهنگان با اقتدا به الگوهای حماسه آفرین امام خمینی (قدس سره) راه مقاومت و مقابله با نظام را در پیش گرفتند.

در آخر یادی کنیم از سردار دلها، شهید گرانقدر حاج قاسم سلیمانی که اولین سالی است در مراسم ارتحال امام راحل در جمع ما نیستند ولی به یقین می توان گفت که پرورش یافته نهضت امام خمینی ره و سرباز واقعی ولایت بود.
 
مجتبی قزاق میری استاد دانشگاه آزاد اسلامی شهرستان چابهار

انتهای پیام/
چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۵۴
کد مطلب: 455045
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *