۰

ترددهای مرزی عامل افزایش مالاریا/ حاشیه نشینی در چابهار تهدید جدی در شاخص های سلامت/ آمار مبتلا به مالاریا در چابهار به صفر رسید

موارد اولیه مشاهده بیماری مالاریا به طور عمده از کشورهای مجاور به خصوص همسایه‌های شرقی و به ویژه پاکستان وارد کشور می‌شود.
ترددهای مرزی عامل افزایش مالاریا/ حاشیه نشینی در چابهار تهدید جدی در شاخص های سلامت/ آمار مبتلا به مالاریا در چابهار به صفر رسید
به گزارش چهاربهاران، مالاریا به عنوان یك بیماری واگیردار قرن ها پیش در كشور شایع بود، اما امروز در نتیجه تلاش های دهه های گذشته، مردم در بخش عمده ای از كشور دیگر نگران ابتلا به مالاریا نیستند؛ حدود 60 سال قبل مالاریا اولین علت مرگ و میر در كشور بود، در اكثریت قریب به اتفاق مناطق كشور شیوع داشت و زمانی كه كشور حدود 15 میلیون جمعیت داشت، یك سوم آن یعنی 5 میلیون نفر در سال مبتلا به مالاریا می شدند.
 
مالاریا مهمترین بیماری انگلی شایع در جهان با علائمی چون فقدان توانایی خوردن و ناتوانی در ایستادن، نشستن، استفراغ مداوم، تشنج و تغییر در سطح هوشیاری، اختلال تنفسی، کاهش ادرار و خونریزی از لثه و بینی از دیگر بیماری‌ها قابل تفکیک و شناسائی است.

در کشور ما، موارد اولیه بیماری به طور عمده از کشورهای مجاور به خصوص همسایه‌های شرقی و به ویژه پاکستان وارد کشور می‌شود و طبیعی است که موارد ثانویه این بیماری از طریق گزش پشه به دیگران انتقال می‌یابد، این بیماری در اغلب مناطق موجب ابتلای میلیون‌ها نفر و مرگ ‌و میرهزاران نفر شده است.
 
  90 درصد موارد مالاریای كشور از تردد مرزی است
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان چابهار در گفت و گو با خبرنگار چهاربهاران با اشاره به اینکه 90 درصد موارد مالاریای كشور در حال حاضر وارده از كشورهای شرقی افغانستان و پاكستان هستند بیان کرد: مالاریا در تعدادی از كشورهای منطقه و  همسایه حذف شده اما به دلیل وسعت، هم به دلیل تنوع آب و هوایی و مشكلات فنی مبارزه با این بیماری پیچیده و سخت می شود و در کشور ما به دلیل همسایگی با دو كشور افغانستان و پاكستان و تبادل جمعیتی با سایر كشورهای مالاریاخیز این كار دشوار تر می شود.
 
محمود حسین بر افزود: در حال حاضر بیماریابی مالاریا با رصد کردن افراد غیر ایرانی و شناسایی بیماران مبتلا در کوتاهترین زمان ممکن، حتی در دورترین نقاط استان با گرفتن لام خون محیطی و بهره گیری از کیت تشخیص سریع مالاریا صورت می گیرد.
 


 آمار مبتلا به مالاریا در چابهار به صفر رسید
وی با بیان اینکه چک کردن و رصد و ردیابی زیستگاه پشه مالاریا بصورت جدی و ماهانه در دو نوبت انجام می شود ادامه داد: بر اساس بررسیهای علمی متخصصین حشره شناسی و مالاریا، زیستگاه پشه آنوفل در برخی از روستاهای استان رواج بیشتری دارد، به همین دلیل عملیات ردیابی و رصد علمی این حشره از طریق تکنیک چک حشره شناسی ماهانه دونوبت در حال انجام است.
 
سرپرست شبکه بهداشت و درمان چابهار گفت: از ابتدای سال 98 در شهرستان چابهار هیچ مورد بومی گزارش نشده است و این موفقیت بزرگی محسوب می‌شود و در هشت ماه گذشته 133 مورد از ترددهای مرزی با کشور همسایه گزارش شده است که بلافاصله اقدامات درمانی برای همه این افراد آغاز شده است.
 
حاشیه نشینی در چابهار تهدید جدی در شاخص های سلامت
وی با اشاره به اینکه تیم پزشکی حذف مالاریا با جدیت مسائل و مشکلات حاشیه شهر را پیگیری می کند تصریح کرد: افزایش حاشیه نشینی، زاغه نشینی، کمبود امکانات در این مناطق و ترددهای غیرمجاز مرزی در چابهار تهدید جدی در ارتقای شاخص های سلامت است و همیشه با چالش هایی در این زمینه مواجه هستیم.

حسین بر ادامه داد: افزایش حساسیت در بیمارستان و مراکز تحت پوشش و همچنین سمپاشی، لارو کشی، بیماری یابی اکتیو، مه پاشی، توزیع پشه بند آغشته به حشره کش و پیگیری درمان موارد شناسایی شده و استفاده از ظرفیت داوطلبان سلامت از مهمترین فعالیتهای در دستور کار شبکه بهداشت و درمان شهرستان در مقابله با مالاریا است.

وی افزود: به عنوان نمونه مبارزه مکانیکی شامل پر کردن گودال ها و آبگیرها از جمله حوض انبارها در مناطق پرخطر و حاشیه نشین، زه کشی و خشکاندن منابع آبی غیرقابل استفاده است.
 
سرپرست شبکه بهداشت و درمان چابهار خاطرنشان کرد: کنترل بیماری ها از جمله مالاریا به دنبال اقدامات انجام شده و فعالیت های شبانه روزی محقق می شود و در شهرستان چابهار 40 نفر مامور مراقب، سلامت یار و بهورز در حال خدمت هستند تا شاهد این نوع از بیماری نباشیم.

انتهای پیام/
 
شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۰۱
کد مطلب: 454417
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *