۰
گزارشی از بازارچه هایی که توسعه اقتصادی را به دنبال دارد؛

بازارچه های مرزی؛ پنجره‌ای رو به توسعه و اشتغال مرزنشینان/ تبدیل مرز ریمدان به یکی از قطب های تجاری جنوب کشور

بازارچه‌های مرزی به عنوان یکی از اهرم‌های مهم ایجاد اشتغال و امنیت برای مرزنشینان مطرح بوده و در سال‌های اخیر نیز مورد توجه برنامه ریزان و سرمایه گذاران قرار گرفته است.
بازارچه های مرزی؛ پنجره‌ای رو به توسعه و اشتغال مرزنشینان/ تبدیل مرز ریمدان به یکی از قطب های تجاری جنوب کشور
به گزارش چهاربهاران، طرح ایجاد بازارچه‌های مرزی به ماده "۱۱" قانون صادرات و واردات در سال ۷۲ باز می‌گردد، طبق این قانون به دولت اجازه داده شده در هر یک از مناطق مرزی که ایجاد بازارچه را مفید تشخیص می‌دهد با رعایت اولویت‌هایی نظیر استعداد محلی، ضرورت‌های اشتغال و توسعه روابط تجاری با کشورهای همسایه نسبت به ایجاد آن اقدام کند.
 
شهرها و روستاهای مرزی کشور به دلیل داشتن مؤلفه های مشترکی چون انزوای جغرافیایی، فقر محیطی، دوری از قطب های صنعتی و عملی داخل و ضعف راه های ارتباطی در قیاس با مناطق مرکزی کشور از وضعیت اقتصادی نامطلوب و آمار بیکاری بالاتری برخوردار هستند.

این امر سبب شده است که این مناطق در چند دهه اخیر در زمره مناطق مهاجر فهرست کشور قرار گیرند که علاوه بر تخلیه مناطق مرزی به لحاظ امنیتی و سیاسی نیز برای یک کشور چندان مناسب نیست.
 
مدیر بازارچه مرزی ریمدان شهرستان چابهار در گفت و گو با خبرنگار چهاربهاران با اشاره به موقعیت خاص بازارچه مرزی بیان کرد: بازارچه های مرزی با توجه به موقعیت و نقش آن در صادرات غیر نفتی، کمک زیادی به رونق اقتصاد منطقه ای و ملی، ایجاد اشتغال و درآمد پایدار برای ساکنان نواحی مرزی دارد.

سلیم حوت با اشاره به اینکه ایجاد امنیت اجتماعی و اقتصادی نواحی مرزی، برای توسعه بازارچه های مرزی بسیار الزامی است، افزود: کشور در وضعیت نابسامان اقتصادی به سر می برد و با توجه به شرایط و موقعیت مکانی مناسبی که در اختیار مردمان این مناطق قرار می دهیم جهت زدودن فقر اقتصادی نلاش می کنند.
 
نقش بازارچه های مرزی در توسعه اقتصادی
وی ایجاد اشتغال و درآمد برای مردمان مستقر در نواحی مرزی را بسیار با اهمیت عنوان کرد و ادامه داد: صادرات کالاها و محصولات تولید شده در مناطق مرزی به کشورهای همجوار و واردات و تامین کالاهای موردنیاز معیشتی برای مردم مرزنشین از کشورهاي مقابل جنبه استراتژيک دارد.مدیر بازارچه مرزی ریمدان در ادامه مهم ترین اهداف ایجاد بازارچه های مرزی را عنوان کرد و گفت: ایجاد امنیت اجتماعی در مناطق مرزی، برقراری روابط حسنه و حسن همجواری با مردم مرزنشین کشورهای همجوار و ایجاد امنیت پایدار در مرزها، نشر و صدور ارزش‌ها و فرهنگ‌های اسلامی و ملی به ملل سایر کشورها از مهمترین اهداف راه‌اندازی بازارچه‌های مرزی است.

وی افزود: وزارت کشور و اداره کل امور مرزی، مرز را یک فرصت می‌داند و برنامه‌های راهبردی وزارت کشور نیز به سمت استفاده از مرزها برای تبدیل آنها به فرصتی جهت مراوده با همسایگان، اشتغال مرزنشینان و توسعه امنیت پایدار است.
 
تبدیل مرز ریمدان به یکی از قطب های تجاری جنوب کشور
حوت مرز ریمدان را امن ترین، به صرفه ترین و اقتصادی ترین مرز ایران و پاکستان عنوان کرد و ادامه داد: ریمدان به صرفه ترین گذرگاه و بازارچه مرزی به حساب می آید ریمدان در ۱۲۰ کیلومتری شهر چابهار، فاصله کوتاه تری تا مراکز تجاری اقتصادی پاکستان دارد این بازارچه تا قلب تجارت پاکستان یعنی کراچی ۶۸۰ کیلومتر و تا قطب آینده تجارت پاکستان یعنی گوادر ۸۹ کیلومتر فاصله دارد و بهترین بازارچه برای افزایش مبادلات مرزی است.

وی با اشاره‌ به ظرفیت بالفعل این بازارچه افزود: علی رغم تاکید تجار و کشور پاکستان برای توسعه مبادلات، زیرساخت‌های طرف ایران مناسب و کافی نیست بازارچه ریمدان پس از بین‌المللی شدن همچنان از نبود و کمبود زیرساخت‌های اولیه‌ای مانند شبکه آب، شبکه برق و جاده‌های دسترسی رنج می‌برد.

مدیر بازارچه مرزی ریمدان چابهار در خصوص آمار مبادلات بازارچه مرزی ریمدان در دو ماهه اول سال جاری گفت: در دو ماه ابتدای سال حدود ۳۲ هزار تن کالا از بازارچه به ارزش حدود ۶میلیون دلار صادر شده است.

وی ارزش ریالی کالای صادر شده را حدود 600 میلیارد ریال برآورد کرده است و ادامه داد: تعداد یک هزار و 307 کامیون هم کالاها را از مرز ایران خارج کردند.
 
حوت با اشاره به اینکه بازارچه های مرزی زمینه امنیت اقتصادی را در جامعه ایفا می کند خاطرنشان کرد: بازارچه‌های مرزی می‌تواند علاوه بر تامین امنیت مرزها، تحولی اساسی در تولید، ایجاد اشتغال، تثبیت جمعیت مرزنشین، افزایش درآمد و نهایتا توسعه پایدار ایجاد کند و به سمت همکاری‌های متقابل منطقه‌ای هدایت کند مشروط به اینکه زیر ساخت‌های لازم و کافی آن فراهم باشد.

انتهای پیام/
 
دوشنبه ۲۴ تير ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۲۲
کد مطلب: 453866
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *