۰

روز قلم و حرمت نگاه داشتن نعمت نوشتن/ سواد رسانه اي لازمه جامعه امروز

ارزش قلم زدن چه به لحاظ فرم زیبایی شناسانه و چه به کارگیری تجربیات تازه و خلاقانه در نگارش و چه در حرمت و اصالت قلم، امر بسیار باارزش و قابل تقدیری در هر زمان و هر محدوده ای است.
روز قلم و حرمت نگاه داشتن نعمت نوشتن/ سواد رسانه اي لازمه جامعه امروز
به گزارش چهاربهاران، قلم و اصحاب قلم يكی از ماندگارترين يادگاران هر قوم در تاريخ زيست بشر هستند و بحمدالله كشور ما هيچ گاه از اين موهبت الهی بی‌نصيب نبوده و همان‌گونه كه می‌دانيم درخشان‌ترين نام‌ها در تاريخ ايران نام‌هايی هستند كه سرنوشتشان با قلم و هر آن چه می‌نويسد گره خورده است.

در تقويم رسمی كشور ايران، روز ۱۴ تير، به عنوان نمادی برای تجليل از صاحبان قلم و نويسندگان انتخاب شده است. شورای فرهنگ عمومی به پيشنهاد «انجمن قلم ايران» روز ۱۴ تير را به عنوان «روز قلم» نام‌گذاری كرده كه اين ابتكار تاكنون از سوی صاحبان قلم به رسميت شناخته شده و مورد استقبال قرار گرفته است.
 
فعالان عرصه قلم و رسانه با دارا بودن روابط اجتماعی مناسب و شفاف از صفات صداقت، شجاعت، تقوا، صمیمیت، متانت، تفاهم و حسن نیت و از همه بالاتر، جلب اعتماد و رازداری و غلبه بر احساسات و عقلانیت و تدبیر برخوردارند.

نویسنده موفق همیشه در انعکاس رخدادها بی طرفانه عمل می کند و علاوه بر این باید همواره در کسب اعتماد و اعتمادسازی بین خود و منابع تحقیقی و تحلیلی و خبری و مردم خود تلاش کند.

با توجه به اینکه شرط اول نویسندگی نیز، رعایت اخلاق است، نویسنده به صورت عام و خبرنگار به صورت خاص باید نخست متعهد به اخلاق حرفه ای باشد و فارغ از هر نوع جبهه گیری، برداشت های منفی، قضاوت، علاقه شخصی و با توجه به وجدان کاری و حرفه ای، مصلحت نظام، کشور و مصلحت مردم و منافع ملی به کار خبر بپردازد.

مردم انتظار دارند کسی که می نویسد، از مردم بگوید و از مردم بنویسد و به عنوان یک عنصر مهم و پل ارتباطی بین مردم و مسئولان نواقص و مشکلات را مطرح و برای رفع آن مجدانه بکوشد و در یک جمله نمی شود خبرنگار بود و دغدغه مردم و پیشرفت جامعه را نداشت.

نویسنده و مدیر انجمن اهل قلم بلوچ چابهار در گفت و گو با خبرنگار چاربهاران بیان کرد: در جهان امروز و در عصر ارتباطات و اطلاعات، رسانه و به تبع آن خبرنگار به عنوان چشم و گوش و زبان مردم و واسطه ای بین مردم و دولتمردان عمل می کند.

سید محمد درتکیده با اشاره به اینکه افکار عمومی، اطلاع رسانی و تبلیغات پیوند ناگسستنی دارند افزود: این رسانه ها هستند که روند شکل گیری رویدادها را تغییر می دهند، واسطه ای که دل نگرانی های مردم را به مسئولان و پاسخ و عکس العمل مسئولان را به گوش مردم می رساند و خواستار تغییر یا تصحیح وضعیت به سمت شرایط هر چه مطلوب تر می شود.

وی ادامه داد: در برخی عرصه ها خبرنگاران در نگاه خوش بینانه، با توجه به این که انعکاس عملکرد و موفقیت های دستگاه های دولتی و پیشرفت های موجود بخشی از وظیفه حرفه خبرنگاری است ناخودآگاه نقش روابط عمومی یک سازمان را برعهده گرفته و از بخشی از وظیفه ذاتی خود دور می شوند و این نخستین مشکلی است که رسانه را تهدید می کند.

نویسنده چابهاری با اشاره به اینکه نویسنده و خبرنگار به عنوان امین نظام و مردم هستند گفت: اهل قلم می تواند وضعیت شاخص های مختلف از قبیل بیکاری، اشتغال، سلامت، بیماری، حوزه فرهنگی، عمومی و اجتماعی را جمع بندی و منتقل کند تا مسئولان امر بدانند در چه وضعیتی هستند و چه اهدافی را می توانند دنبال کنند تا زمینه برای بهره مندی اطلاعات دلسوزانه خبرنگاران و رسانه ها نیز برای مدیران و کارگزاران نظام فراهم شود.
 
وی گفت: باید بر اساس یک برنامه ریزی و تفکر جمعی تمامی تهدیدها را به فرصتی برای رشد و شکوفایی تبدیل کنیم.

درتکیده با اشاره به مشکلات اهل قلم بیان کرد: اگر روزنامه نگاران و خبرنگاران کشورمان با معضلاتی روبه رو باشند و مشکلاتشان در حد و اندازه های آنان برطرف نشود به طور قطع و یقین، شاهد ضعف در پیشرفت و اثرات نامطلوبی نیز در دیگر حوزه ها خواهیم بود، مشکل اهالی قلم نداشتن پایگاه معنوی و جایگاه مشخصی است که در جامعه این حرمت باید پاس داشته شود و در یک معنا نویسندگان اهل قلم بیش از حمایت مالی نیازمند پاسداشت حرمت معنوی هستند.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اینکه قدرت جادویی و بی نظیر رسانه که به عنوان یکی از تاثیر گذارترین شیوه های جذب مخاطب برای توسعه کشورمان و هم برای پاسخگویی و مواجهه با تهدیدات نرم است اذعان کرد: در این زمینه اصحاب قلم به عنوان چشم و گوش همیشه بیدار جامعه وظایف خطیری بر عهده دارند تا آینده ای درخشان و پرامیدی را در به ثمر رسیدن اهداف جامعه شاهد باشیم.

مدیر انجمن اهل قلم بلوچ چابهار گفت: در این راستا دشمنان ایران اسلامی با امکانات فوق مدرن درصدد ترویج بدعت ها و موهومات، ترویج تفکر وارداتی، مدسازی، ناکارآمد جلوه دادن نظام و دولت و تضعیف ارکان کشور و ممانعت از رشد کشور هستند.

وی با اشاره به گستردگی فضای مجازی در سال های اخیر تصریح کرد: استفاده بیش از حد از فضای مجازی، موجب  شده است تا جوانان به خواندن کتاب و نوشتن متن علاقه چندانی نشان ندهند در طول روز یک پیام  تکراری را بارها از کانال ها و گروه های مختلف دریافت می کنند.

درتکیده ادامه داد: اگر چه ارسال پیام های خوب و پر محتوا،به افزایش اطلاعات و یا آگاهی از حقوق شهروندی کمک می کند اما پیگیری مداوم این رد و بدل کردن ها، موجب دور شدن از نوشتن شده است تا آن جا که برخی از دانشجویان و حتی فارغ التحصیلان قادر نیستند دو سطر رزومه یا تقاضای شغل را بدون اشکال نگارشی ارائه دهند.

وی افزود: نویسندگان زحمتکش و متعهد در استان سیستان و بلوچستان، به عنوان یکی از وسیع ترین استان های کشور با تنوع اقلیم و جغرافیا، تنوع قومی و مذهبی فارغ از هر نوع باور و سلیقه ای همیشه در کنار مردم و مسئولان هستند و با انجام وظیفه شان و در عین کمترین امکانات و بهره مندی های اولیه و مسائل معیشتی و با عشقی که برگرفته از حس خدمت به جامعه و مردم و آبادگری است، موثر و سازنده باشند.

وی ادامه داد: نگرش ما در مقابل نقد باید این گونه باشد که بتوانیم از آن نقد استفاده کنیم به گونه ای که اگر به جمع بندی برسیم که آن نقد (نه تخریب) درست است از آن استفاده کرده و نقایص را برطرف، و به تقویت و بنیه فکری و سلامت جامعه کمک شده است لذا اینها را باید باور کرد.

وی پاسداشت حرمت قلم و اهالی قلم را مهمترین انتظار آنان عنوان کرد و گفت: پاسداشت حرمت معنوی قلم و اهالی قلم و تعیین جایگاه از مهمترین انتظارات اهل قلم است انتظاری که نه از سوی دولت و نه از سوی نهادهای موظف دولتی آن گونه که باید برآورده نمی شود و اهالی قلم نیز صنف منسجم و چندان کارآمدی ندارند که روز قلم را پاس بدارند بنابراین روز قلم به عنوان یکی از روزهای کم فروغ بین دهها نامگذاری دیگر محسوب می شود.

درتکیده خاطر نشان کرد: باید باور کنیم که منتقد باتقوا و با اخلاق ما بدخواه ما نیست و از طرفی از آنسو جامعه رسانه ای نیز با رعایت انصاف نباید فضای بحث و نقدش متشنج و احساسی و تبلیغاتی باشد و خودش به عنوان یک دانشگاه و مستقل از وظیفه رسانه ای و اصلی اش به عنوان نخبه به جامعه درست نقد کردن و معقول نقد کردن را بیاموزند و البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که الحمدلله در جامعه ما هم مسئولانی نقدپذیر و هم منتقدینی منصف داریم.

انتهاي پيام/
جمعه ۱۴ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۷
کد مطلب: 453845
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *