۰
شهرستان چابهار در سالی که گذشت؛

از آزاد شدن 16 ملوان کنارکی در بند دولت سومالی تا معاف شدن بندر چابهار از تحریم های آمریکا

با توجه به نزدیک شدن پایان سال 97، گزیده ای از اخبار و رویدادهای مهم شهرستان چابهار در این سال منتشر شده است.
از آزاد شدن 16 ملوان کنارکی در بند دولت سومالی تا معاف شدن بندر چابهار از تحریم های آمریکا
به گزارش چهاربهاران، سال 97 در شهرستان چابهار سال متفاوتی برای شهروندان بود که اتفاقات مهمی در این‌ منطقه به وقوع پیوست.

با توجه به روزهای پایانی سال 97، این پایگاه خبری اقدام به انتشار یک گزارش از رویداد های مهمی که در این سال در شهرستان رخ داده، کرده است.

آغاز سومین جشنواره استعدادیابی موسیقی محلی بلوچستان در چابهار
در سومین روز از سال جدید؛ سومین جشنواره استعدادیابی موسیقی ویژه خوانندگان بلوچ از شرکت کنندگان شهرهای مختلف سیستان و بلوچستان آغاز شد.

رونمایی از بزرگ‌ترین المان موسیقی استان سیستان و بلوچستان در منطقه آزاد چابهار
در هفتم فروردین؛ هم‌زمان با اجرای کنسرت بزرگ گروه موسیقی "آدینک" به سرپرستی "محمدعلی دلنواز" از بزرگ‌ترین المان موسیقی (بنجو) استان سیستان و بلوچستان در منطقه آزاد چابهار رونمایی شد.

برگزاری مسابقات رالی دو دیفرانسیل در سواحل چابهار
در 11 فروردین؛ دومین دوره رقابت های رالی ساحلی دو دیفرانسیل در سواحل زیبای رمین چابهار برگزار شد.
 
تصادف عضو مجلس خبرگان در مسیر چابهار
در 11 فروردین، خودروی آیت الله محمدحسن زالی(فاضل گلپایگانی) نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری که برای سخنرانی به منطقه چابهار سفر کرده بود در مسیر واژگون شد.

وزیر ورزش از ورزشگاه کریکت و پروژه رویال صدف چابهار بازدید کرد
در 14 فروردین؛ وزیر ورزش و جوانان در سفر خود به استان سیستان و بلوچستان ضمن دیدار با مقامات محلی از چند پروژه چابهار بازدید کرد.
 
کلنگ ساخت آزمایشگاه تخصصی آبزیان در شهرستان چابهار زده شد
در روز 22 فروردین؛ رئیس دامپزشکی کشور از بزرگترین بندر صیادی کشور با ۱۰۰۰فروند شناور صیادی و مرکز تکثیر میگو کنارک بازدید کرد و با حضور رئیس سازمان دامپزشکی کشور و مسئولین استانی، پروژه احداث آزمایشگاه تخصصی آبزیان در محل اداره دامپزشکی شهرستان چابهار کلنگ زنی شد.
 
ثبت اقامت بیش از 300 هزار گردشگر در چابهار
قائم مقام ستاد تسهیلات خدمات سفرهای نوروزی منطقه آزاد چابهار در 16 فروردین گفت: اقامت 339 هزار و 27 مسافر و گردشگر نوروزی از 28 اسفند تا 13 فروردین در منطقه آزاد چابهار به ثبت رسیده است.
 
بحران خشکسالی گریبان بیش از سه هزار هکتار از موزستان های چابهار را گرفت/ برآورد 263 میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی
در 15 اردیبهشت، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان چابهار گفت: شهرستان چابهار در طول خشکسالی سال های گذشته با خسارت های گوناگونی نظیر خشک شدن محصولات باغی و زراعی، سرمازدگی، سیل های مقطعی و گرمازدگی مواجه بوده و همین مشکلات باعث شده بیش از 20 تا 30 هزار نفر شغل خود را از دست بدهند.
 
آغاز به کار چهل و نهمین بیمارستان صحرایی در سیستان و بلوچستان/ حضور 180 کادر بهداشتی و درمانی در بیمارستان صحرایی عورکی
در 18 اردیبهشت؛ در بیمارستان صحرایی شهید مولوی جنگی زهی در بخش دشتیاری شهرستان چابهار افتتاح شد، 180 کادر بهداشتی و درمانی به صورت رایگان در حال ارائه خدمات به مردم محروم هستند.
 
۱۶ ملوان کنارکی از بند دولت سومالی آزاد شدند/ سومالی باید جوابگوی ناخدای کشته شده باشد
در 31 خرداد سال 97؛ ملوان کنارکی از بند دولت سومالی آزاد شدند، در اواخر هفته دوم مهرماه ۹۶ تعداد ۱۷ ملوانان کنارکی به آب های آزاد رفته بودند که به اشتباه توسط دولت سومالی دستگیر شده و ناخدا به ضرب گلوله مأموران کشور کشته شد و امروز باید جوابگوی اقتدار ایران در خصوص ناخدا باشد.
 
سقوط جت جنگی پایگاه دهم شکاری کشور در چابهار
صبح روز 20 تیرماه؛ جت جنگی ارتش کنارک در هنگام پرواز آزمایشی دچار نقص فنی شده و در محل صعب العبور کوههای مجاور گیت ورودی منطقه آزاد چابهار سقوط کرد.
 
ساخت بزرگترین مجتمع پلاستیک سازی جنوب شرق کشور در منطقه آزاد چابهار
در 18 تیرماه، سپید پلاست بزرگترین مجتمع پلاستیک سازی جنوب شرق کشور در پیکره صنعتی منطقه آزاد چابهار ساخته شده و با تامین مواد اولیه شروع به کار می کند.
 
پهلوگیری اولین محموله حبوبات ترانزیتی به مقصد افغانستان در بندر چابهار
در 10 مرداد؛ نخستین کشتی کانتینری« نگار » حامل محموله حبوبات از بندر کاندلای کشور هند به مقصد افغانستان وارد بندر چابهار شد.

احداث بزرگترین واحد پرورش شترمرغ کشور درچابهار
در 25 مرداد؛ بزرگترین واحد پرورش شترمرغ کشور در شهرستان چابهار باظرفیت ۲۳هزار قطعه شترمرغ پروازی و ۷۰۰قطعه شتر مرغ مولد در زمینی بمساحت ۷۳هکتار در حال احداث شد..
 
 وزیر ارتباطات در گفت و گو با چهاربهاران مطرح کرد؛
چهار هزار و 500 میلیارد ریال اعتبار برای پوشش اینترنت در روستاهای سیستان و بلوچستان
در 12 شهریورماه؛ وزیر ارتباطات در سفر به چابهار گفت: دولت برای وصول و آنت دهی اینترنت به همه روستاهای سیستان و بلوچستان چهار هزار و 500 میلیارد ریال اعتبار تخصیص داده است که بخشی از آن اجرایی شده است.
 
فرماندار چابهار استعفا داد
در 11 مهر ماه؛ فرماندار پر حاشیه شهرستان ویژه چابهار به دلیل بیماری استعفا داد و مورد موافقت استاندار سیستان و بلوچستان قرار گرفت.

نبود کشتی آتش خوار سانچی دیگری در چابهار رغم زد
در 22 مهرماه؛ لنج ماهی گیری در اسکله هفت تیر بندر چابهار دچار حریق می شود و به علت نبود کشتی آتش خوار اطفای حریق انجام نشد و لنج ماهی گیری در دریا غرق شد.

مدیر جهاد کشاورزی چابهار منصوب و معرفی شد
در 23 مهر ماه؛ نورالدین میرلاشاری با حضور معاون نیروی انسانی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان، شماری از معتمدان، اعضای شورای اسلامی شهر و مسئولان محلی به عنوان مدیر جدید جهاد کشاورزی چابهار منصوب و معرفی شد.

بین ایران، هند و افغانستان؛ سند اجرایی موافقتنامه سه جانبه چابهار امضا شد
در دوم آبان؛ در پایان نخستین نشست شورای هماهنگی و اجرایی سازی "موافقتنامه سه جانبه ترانزیتی چابهار" ، سند هماهنگی و نحوه اجرای موافقتنامه سه جانبه چابهار بین ایران، هند و افغانستان امضا شد.
 
مردی به خاطر اجرای مهریه با تبر زنش را تکه تکه کرد!
در ششم آبان ماه؛ مرد خشمگین، همسرش را به خاطر اختلاف خانوادگی در خانه‌شان در چابهار با بیش از 14 ضربه تبر و چاقو بی‌رحمانه به قتل رساند. او صحنه این جنایت را بازسازی کرد و روانه زندان شد.
 
آمریکا بندر چابهار را از تحریم‌ها معاف کرد
در 16 آبان؛ وزیر امور خارجه آمریکا از معافیت بندر چابهار از تحریم‌ها خبر داد و اعلام کرد که این اقدام در راستای کمک به توسعه اقتصادی افغانستان صورت گرفته است.
 
سرپرست جدید فرمانداری ویژه شهرستان چابهار منصوب شد
در 21 آبان ماه؛ طی حکمی از سوی سید دانیال محبی، “ رحمدل بامری “ به عنوان «معاونت استانداری و سرپرست فرمانداری ویژه شهرستان چابهار منصوب شد.

ساخت بلندترین برج کنترل دریایی کشور در چابهار
در 23 آبان ماه؛ معاون فنی و مهندسی اداره کل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان از اتمام مطالعات و آغاز فرآیند ساخت بلندترین برج کنترل دریایی با ارتفاع بیش از 70 متر و ساختمان مرجع دریایی کشور در دروازه ملل خبر داد.
 
انفجار بمب در چابهار/ 4 شهید و 15 نفر مجروح شدند
ساعت 9 بامداد 15 آذرماه؛ طی دو انفجار در مرکز فرماندهی انتظامی چابهار چند تروریست به درک واصل و تعدادی از هموطنانمان شهید و زخمی شدند.
 
برگزاری همایش معاونین اقتصادی و سرمایه گذاری مناطق آزاد کشور در چابهار
در 28 آذر ماه؛ همایش معاونین اقتصادی و سرمایه گذاری مناطق آزاد کشور با موضوع معرفی برنامه های کلی، تولید، صادرات و تکنولوژی، با حضور معاون تولید، صادرات و فناوری دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد کشور و معاونین هفت منطقه آزاد کشور در مرکز همایش های بین المللی سازمان منطقه آزاد چابهار آغاز به کارکرد.

كشف طلا و ارز قاچاق توسط يگان حفاظت بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان
در 19 دی؛ در بازرسی مأمورین یگان حفاظت بندر چابهار در گیت خروجی بندر شهید کلانتری، مقادیری طلا و ارز قاچاق بدست آمد.

قهرمانی سیستان و بلوچستان در رقابت قوی‌ترین مردان شرق کشور
در 22 دی ماه؛ مسابقات قوی ترین مردان شرق کشور "یادواره شهدای نیروی انتظامی شهرستان چابهار" که در دو مرحله مقدماتی و نهایی با ١٠ شركت كننده برتر پس از انجام مرحله نهایی و فینال و مشخص شدن نفرات برتر پایان یافت.

اولین جشن فارغ التحصیلی ۹۳ دانشجوی مجتمع عالی سلامت در چابهار
در 26 دی؛ مجتمع آموزش عالی سلامت از سال ٩٤ در شهرستان چابهار ورودی گرفته است كه اين مراسم اولين جشن فارغ التحصيلی ٩٣ دانشجو در رشته های مامايی، هوشبری، بهداشت دهان و دندان و بهداشت خانواده می باشد.
 
برگزاری پنجمین همایش علمی، فرهنگی قضات استان سیستان و بلوچستان
در 10 بهمن ماه؛ همایش علمی فرهنگی قضات سیستان و بلوچستان با محورهای تبیین جایگاه حقوق بشر در نظام قضایی اسلام، تبیین مدل تعالی فرهنگی و ارباب رجوع، تشریح جایگاه حقوق عامه در نظام قضایی ایران برگزار شد.
 
بازدید وزیر اقتصاد از بندر شهید بهشتی چابهار
در 12 بهمن ماه؛ فرهاد دژپسند به همراه پنج نفر از معاونان خود از زیرساخت های عمرانی، اسکله ها و تجهیزات طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار، عملیات تخلیه و بارگیری محموله کشتی های داخلی و خارجی و ترمینال مسافری بین المللی بندر شهید کلانتری بازدید کرد.
 
بزرگترین مجموعه توربافی کشور در چابهار افتتاح شد/ اشتغال 40 نفر در تولیدی توربافی چابهار
در 12 بهمن؛ بزرگترین مجموعه توربافی ماهوربافان کشور با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی، مشاور رئیس جمهوری و دبیر شورایعالی مناطق آزاد، استاندار و جمعی از مسئولان محلی در منطقه آزاد چابهار افتتاح شد.
 
پایان 330 روز بدون بارندگی در چابهار
در 15 بهمن؛ در حالی بیش از 330 روز از آخرین بارش باران در چابهار می گذرد که با ورود سامانه بارشی به جنوب سیستان و بلوچستان مردم این شهر برای نخستین بار در سالجاری طعم لطافت باران را چشیدند.
 
موفقیت استاد دانشگاه دریانوردی چابهار در کسب عنوان "کتاب سال جمهوری اسلامی ایران"
در 16 بهمن؛ عبدالغفور جهاندیده عضو هیات علمی دانشکده علوم دریایی گروه علوم پایه دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار با تالیف کتاب "فرهنگ بلوچی- فارسی" عنوان "کتاب سال جهموری اسلامی ایران "را کسب کرد.
 
بازديد مسئول پيگيري اعتبارات سفر مقام معظم رهبري از پروژه هاي شيلاتي چابهار
در 16 بهمن ماه؛ مسئول اعتبارات سفر مقام معظم رهبري از روند اجراي پروژه هايی كه از اين محل در سواحل مكران در حال احداث است، ديدن کرد.

دومین کشتی لاینر به صورت مستقیم از بنادر کشور هند وارد بندر چابهار شد
در 22 بهمن ماه؛ با راه اندازی خط کشتیرانی مستقیم بین بنادر کشور هند و چابهار برای دومین بار کشتی کانتینری اینتر سیدنی وارد بندر چابهار شد.
 
هشتمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر در چابهار آغاز به کار کرد
در 25 بهمن ماه؛ هشتمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر با تمرکز بر هنر ایرانی اسلامی و تکیه‌بر حرفه «سوزن‌دوزی بلوچ» در منطقه آزاد چابهار آغاز به کارکرد.
 
مسئولین شهرستان چابهار حادثه تروریستی حمله به اتوبوس سپاه را محکوم کردند
در 25 بهمن؛ به دنبال وقوع حادثه تروریستی حمله انتحاری به اتوبوس سپاه در محور زاهدان- خاش، امامان جمعه اهل سنت و مسئولین ادارات شهرستان چابهار با صدور بیانیه این حادثه تروریستی را محکوم کردند.
 
زلزله 3.7 ریشتری دریایی چابهار خسارتی نداشت
29 بهمن ماه؛ وقوع زلزله 3.7 دهم ریشتری دریایی چابهار خسارتی نداشته است.

یازدهمین همایش سالیانه درمان چشم دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در چابهار
در دوم اسفندماه؛ ​برگزاری یازدهمین همایش سالیانه چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با عنوان " نقش فناوری مدرن در تشخیص و درمان آب سیاه" در چابهار برگزار شد.

آغاز تورنمنت بین‌المللی بوکس به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در چابهار
در 2 اسفند؛ نخستین دوره تورنمنت بین‌المللی بوکس جام مکران به مناسبت بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در چابهار و با حضور شرکت کنندگان داخلی و خارجی برگزار شد.

سه معاون وزیر راه و شهرسازی از طرح توسعه بندر چابهار بازدید کردند
در چهارم اسفندماه؛ سه معاون وزیر راه و شهرسازی و استاندار سیستان و بلوچستان در آستانه برگزاری همایش بین المللی توسعه چابهار از طرح توسعه بندر چابهار و محل برگزاری این همایش بازدید کردند.
 
قهرمانی تیم بوکس چابهار با کسب 10 مدال برتر در جام مکران
در 8 اسفند؛ فینال مسابقات بین المللی بوکس در سالن دو هزار نفری ورنا منطقه آزاد چابهار برگزار که تیم چابهاری با کسب چهار مدال طلا، دو نقره و چهار مدال برنز به مقام قهرمانی این تورنمنت رسید.
 
نخستین جشنواره موسیقی محلی دانشگاه های پیام نور سیستان و بلوچستان در چابهار برگزار شد
در 19 اسفندماه؛ ‌‌نخستین جشنواره موسیقی مقامی و نواحی دانشجویان دانشگاه پیام نور استان سیستان و بلوچستان به میزبانی چابهار برگزار شد.
 
اولین محموله دام زنده از بستر دریا و بندرچابهار وارد ایران می شود
در 22 اسفندماه؛ برای اولین بار در کشور طی روزهای آتی نخستین محموله دام زنده سبک از بستر دریا به میزبانی بندر شهید بهشتی چابهار وارد ایران می شود.
 
انتهای پیام/
چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۳۱
کد مطلب: 453199
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *