۰

شیلات، نماد اقتصاد و توسعه در سیستان و بلوچستان/ رشد 17 هزار برابری صید انواع آبزیان نسبت به قبل انقلاب

استان سیستان وبلوچستان با اهمیت‌ترین استان کشور در صنعت شیلات و آبزی پروری و پهناورترین استان کشور با دارابودن ‌۳۲۰ کیلومتر مرز آبی قطب صید و صیادی ایران است.
شیلات، نماد اقتصاد و توسعه در سیستان و بلوچستان/ رشد 17 هزار برابری صید انواع آبزیان نسبت به قبل انقلاب
به گزارش چهاربهاران، یکی از مزیت های نسبی استان در بخش کشاورزی، فعالیت های شیلاتی است که بسترهای ناشناخته آن به برکت انقلاب اسلامی به خوبی شناسایی شده است.

دسترسی به آبهای اقیانوسی، وجود اسکله های متعدد شیلاتی، فراهم بودن زمینه صادرات، وجود شهرک های صنعتی وابسته، وجود اراضی مستعد پرورش میگو و توسعه روز افزون آن صنایع شیلاتی را به عنوان یکی از مهم ترین محور های توسعه استان سیستان و بلوچستان مطرح کرده است.

توجه به مزارع پرورش میگو، توسعه پرورشگاه های ماهی در قفس، توسعه و تکثیر آبزیان، ایجاد و توسعه بنادر ماهیگیری، صیادی و تخلیه صید، کارخانه های تون و پودرماهی طرحهایی هستند که در چشم انداز برنامه ششم توسعه پیش بینی شده اند و می توانند نقش مهمی در ایجاد اشتغال داشته باشند.

 استان سیستان و بلوچستان قطب صید و صیادی و آبزی‌پروری ایران است و بنا به مطالعاتی که انجام‌شده، مستعد پرورش و صید ۲۰۰ هزار تن ماهی در قفس و میگو در سال است‌.

در حالی که تعداد 6 شهرک و ناحیه صنعتی شیلاتی در سیستان و بلوچستان از جمله کنسروسازی، فراوری (غیرکنسروی)، پودر ماهی و سردخانه اختصاصی آبزیان وجود دارد.

مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان در گفت و گو با خبرنگار چهاربهاران با اشاره به قطب صید و صیادی ایران اظهار کرد: بنادر چابهار و کنارک با دارا بودن هشت بندر ماهیگیری و سه مرکز تخلیه صید تأمین کننده بیش از 70 درصد ماهیان صنعتی کشور(تن ماهیان) 42 درصد سهم صید بین استان‌های جنوبی و 40 درصد صید کل کشور هستند.

هدایت الله میرمرادزهی با اشاره به آمار کمیسیون تن ماهیان اقیانوس هند افزود: Iotc‌ که وظیفه مدیریت ماهی گیری منطقه‌ای در حوزه اقیانوس هند را دارد، بنادر چابهار و کنارک را قطب صید وصیادی شرق آسیا معرفی کرده و این دو بندر مهم با صید سالانه بیش از 170 هزار تن انواع ماهی رتبه دوم میزان صید و صیادی را در اقیانوس هند(بعد از کشور اندونزی) را دارند، این یعنی این دو بندر بیشترین میزان صید بنادر کشور را دارند.

وی در ادامه با اشاره به توانمندی و پتانسیلهای صید و صیادی در استان سیستان و بلوچستان بیان کرد: در این دو بندر 24 هزار و 896 نفر صیاد به صورت مستقیم و سه برابراین تعداد به صورت غیر مستقیم به اشتغال مشغول هستند.

وی ادامه داد: با وجود پنج اسکله مردمی و حدود دو هزار و 400 فروند شناور صیادی قایق و لنج صیادان رتبه اول صید در غرب اقیانوس هند را به خود اختصاص دادند.

مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان از مهم ترین اقدامات شاخص در بخش صید و صیادی به ترویج و توسعه روش صید لانگ لاین و احداث زیستگاه مصنوعی اشاره کرد و تصریح کرد: صید و صیادی به روش صیدلاین در سال 97 تعداد 20 مجوز موافقت اصولی به متقاضیان بومی داده شده است و برای 250 نفر شغل مستقیم و 750 نفر به صورت غیرمستقیم اشتغال ایجاد شد.

وی بیان کرد: در این راستا تعداد 100 عدد زیستگاه مصنوعی به منظور بازسازی ذخایر آبزیان توسط اتحادیه و کنسرسیوم صید صنعتی ساخته شد و در صیدگاه های واقع در بنادر صیادی استان استقرار یافت و در صورت اعتبارات دولتی تا ساخت هزار عدد در دستور کار است.

میرمرادزهی گفت: آموزش به عنوان اساسی ترین و محوری ترین اقدام در طرح استراتژیک توسعه شیلات در حوزه مکران، آبهای اقیانوس هند و فرا ساحل مطرح است که در این راستا در چند سال اخیر بالغ بر هفت هزار گواهینامه صیادی صادر شده است.

وی احداث موج شکن بندر تنگ و لایروبی بنادر بریس و رمین را مهم ترین پروژه ها عنوان کرد و افزود: احداث موج شکن در بندر صیادی تنگ به مبلغ قرارداد اولیه 534 میلیارد و 358 میلیون ریال در حال انجام  و مشاور طرح شرکت دریابندر می باشد.

مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان ادامه داد: پروژه احداث موج شکن و حفاظت شیب طرح ساماندهی قایق های کنارک با مبلغ قرارداد 148 میلیارد ریال توسط پیمانکار بومی استان اجرا می شود.

وی ابلاغ قرارداد عملیات اجرایی طرح های توسعه و بهسازی و ایجاد دستگاه رسوب گیر و لایروبی بنادر بریس و رمین به مبلغ 540 میلیارد ریال را یکی دیگر از پروژه های مهم عنوان کرد.

میرمرادزهی با اشاره به مهم ترین شاخصه های شیلات استان سیستان و بلوچستان در مقایسه با چهل سال قبل بیان کرد: میزان صید انواع آبزیان در سال 57 دو هزار تن بوده درحالی که امسال به 347 هزار و 300 تن رسیده که رشد 17 هزاری برابری دارد و در چهل سال قبل تعداد شناورهای صیادی 315 فروند بودند که امروز این تعداد به 2450 فروند افزایش پیدا کرده است.

وی گفت: تعداد صیادان رشد دو هزار 300 برابری نسبت به چهل سال قبل دارد که در سال 57، هزار و 100 نفر بودند و امروز 26 هزار و 676 صیاد مشغول به فعالیت هستند.

وی با اشاره به عدم فعالیت شیلات در تولید آبزیان شیلاتی در قبل از انقلاب تصریح کرد: در چهل سال قبل شیلات تولید آبزیان پرورشی نداشته است که امروزه این میزان به هزار و 550 تن رسیده است.

مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان ادامه داد: به برکت انقلاب اسلامی در حال حاضر دو واحد مجتمع آبزی پروری فعال است که هزار و 500 نفر مشغول به فعالیت هستند.

وی با اشاره به انواع آبزیان برای صادرات به کشورهای دیگر خاطرنشان کرد: پتانسیل های صادراتی صنایع شیلاتی استان؛ انواع ماهیان خوراکی و غیر معمول خوراکی، میگوی پرورشی، انواع کنسرو ماهی، کیسه شنای میش ماهی، خیار دریایی، حلزون دریایی و عروس دریایی است.

انتهای پیام/
 
دوشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۵۳
کد مطلب: 453004
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *