۰

مردم آلمان از قدرت چه کشورهایی می‌ترسند؟

نشریه بیلد بر اساس نتایج جدیدترین نظرسنجی، فهرست کشورهایی که مردم آلمان از آنها واهمه دارند را منتشر کرد.
مردم آلمان از قدرت چه کشورهایی می‌ترسند؟
به گزارش چهاربهاران، به نقل از پایگاه اینترنتی راشاتودی، نتایج جدیدترین نظرسنجی در آلمان نشان می‌دهد ۵۵ درصد آلمانی‌ها معتقدند علاوه بر روسیه، آمریکا نیز تهدید بزرگی برای کشورشان است.
به موجب جدیدترین نظرسنجی مرکز تحقیقات اجتماعی فورسا که در نشریه بیلد منتشر شده است، آمریکا، نزدیکترین متحد راهبردی آلمان، در فهرست کشور‌هایی که مردم آلمان از آن‌ها می‌ترسند، به گونه‌ای شگفت‌آور با اختلافِ تنها یک درصد، پس از روسیه، در جایگاه دوم قرار دارد. در این فهرست، کره شمالی و دیگر کشور‌ها با اختلاف زیادی در رده‌های پایین‎تری قرار دارند.
به نوشته بیلد، به گونه‌ای باور نکردنی بیش از ۵۵ درصد مردم آلمان بر این باورند که آمریکا تقریباً به اندازه روسیه تهدیدی برابر برای کشورشان به شمار می‌رود. روسیه با ۵۶ درصد، در صدر این فهرست قرار دارد.
از سوی دیگر، تنها ۲۷ درصد از آلمانی‌ها از سوی کره شمالی احساس تهدید می‌کنند. این در حالیست که تا همین اواخر، کره شمالی منبع اصلی اخبار تسلیحات هسته‌ای بود. پس از آن، ترکیه با ۲۴ درصد و عربستان سعودی با ۲۳ درصد در رده‌های بعدی قرار دارند و تنها ۱۶ درصد از مردم آلمان چین را تهدیدی برای کشور خود قلمداد می‌کنند.
به موجب این گزارش، بیشتر افراد میانسال که در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند از آمریکا به عنوان دشمن اصلی آلمان نام برده‌اند، ولی رأی دهندگان راستگرا و طرفدار حزب ضد مهاجرتی آلترناتیو برای آلمان بیشتر به حمایت از واشنگتن و ابراز واهمه از مسکو گرایش داشته‌اند، اما طرفداران احزاب چپ دیدگاهی دقیقاً برعکس راستگرایان داشتند.
نتایج نظرسنجی‌های قبلی نیز عموماً از کاهش حمایت مردم آلمان از آمریکا حکایت داشت. چنانچه در نظرسنجی ماه مه سال گذشته شبکه تلویزیونی زد دی اف، حدود ۸۲ درصد از آلمانی ها، آمریکا را شریکی غیرقابل اعتماد توصیف کرده بودند و تنها ۱۴ درصد گفتند آمریکا را شریکی قابل اعتماد می‌دانند.
در نظرسنجی سال ۲۰۱۷ نیز ۷۱ درصد از پرسش شوندگان گفته بودند نمی‌توانند به واشنگتن اعتماد کنند.
انتهای پیام/
دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۵۱
کد مطلب: 452824
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *