۰

خسارت 1220 میلیارد تومانی به بخش کشاورزی سیستان و بلوچستان در پی خشکسالی‌های اخیر

رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان مهمترین چالش بخش کشاورزی استان را ادامه خشکسالی و کم آبی شدید در منطقه اعلام کرد و افزود: طبق آخرین برآورد در سال زراعی ۹۷-۹۶خشکسالی بیش از ۱۲۲۰میلیارد تومان به بخش کشاورزی خسارت وارد کرده است.
خسارت 1220 میلیارد تومانی به بخش کشاورزی سیستان و بلوچستان در پی خشکسالی‌های اخیر
به گزارش چهاربهاران، مجتبی پیری در شورای کشاورزی و آب استان، با اشاره به توانمندی استان در تولید  ۵میلیون تن انواع محصولات  باغی و زراعی ودامی وشیلاتی و جنگل ومرتعی گفت: استان سیستان در تولید گوشت قرمز ،محصولات خارج از فصل، انواع خرما، میوه های گرمسیری و محصولات شیلاتی دارای رتبه های برتر کشوری است و نقش بسزائی درتنظیم بازار کشور دارد .
مجتبی پیری اجرای طرح انتقال آب بالوله به دشت سیستان ،اجرای ۱۰۰هزار هکتار آبیاری نوین، اجرا طرح توسعه گلخانه ها، توسعه پرورش شتر، سنددارنمودن اراضی کشاورزی وتعیین تکلیف چاه‌های کشاورزی مهمترین برنامه های  درحال اجرای سازمان جهاد کشاورزی استان برشمرد .
مجتبی پیری با بیان اینکه معیشت 70 تا 80 درصد مردم سیستان و بلوچستان به بخش کشاورزی وابسته است، افزود: با این میزان ظرفیت کشاورزی باید برای 2 میلیون و 700 هزار نفر جمعیت استان امنیت غذایی ایجاد کنیم .
وی ادامه داد: کل تولیدات کشاورزی سیستان و بلوچستان 5 میلیون تن است که از این میزان 530 هزار تن سهم باغات، 158 هزار تن سهم میوه های گرمسیری، 3 میلیون تن سهم بخش زراعی، 200 هزار تن سهم دام و طیور، 250 هزار تن سهم انواع محصولات شیلاتی و 650 هزار تن نیز سهم محصولات مرتعی است .
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان ادامه داد: طبق برنامه پیش بینی شده 100 هزار هکتار از اراضی کشاورزی سیستان و بلوچستان باید به سیستم های نوین آبیاری مجهز شود که تا کنون در 30 هزار هکتار از این اراضی سیستم های آبیاری نوین به بهره برداری رسیده است .
پیری به برنامه توسعه کشت گلخانه ای اشاره کرد و گفت: اکنون 260 هکتار گلخانه در این استان وجود دارد که برنامه داریم سالانه 500 هکتار به این ظرفیت اضافه کنیم.
وی گفت: با توجه به خشکسالی ومحدویت منابع آبی سیاست وتاکید وزارت جهادکشاورزی توسعه کشت‌های فشرده در فضای گلخانه‌ای است .
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان از همه مدیران و کارشناسان کشاورزی در همه بخش‌ها خواست با تمام توان از کشاورزان و تولید کنندگان سیستان و بلوچستان حمایت کنند .
وی همچنین خواستار تشکیل صندوق‌های شهرستانی حمایت از توسعه بخش کشاورزی، تشکیل  ستاد خرید گندم، تسریع در روند توسعه پرورش شتر، جذب حداکثری تسهیلات خود اشتغالی توسعه مناطق روستایی، حفظ و ارتقای تولیدات با بهره‌گیری از توان علمی مراکز تحقیقاتی و ایجاد هماهنگی بیشتر بین بخشی برای تسریع در امورات کشاورزان سطح استان شد.

انتهای پیام/
چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۵۵
کد مطلب: 452578
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *