۰

برداشت سالیانه 600 میلیون مترمکعب آب از سفره های زیرزمینی در سیستان و بلوچستان

مدیرعامل آب منطقه ای سیستان و بلوچستان گفت: سالیانه ۶۰۰ میلیون متر مکعب بیشتر از سفره های زیرزمینی در استان آب مصرف می کنیم.
برداشت سالیانه 600 میلیون مترمکعب آب از سفره های زیرزمینی در سیستان و بلوچستان
به گزارش چهاربهاران، اتابک جعفری در گفت وگو با ایسنا افزود: سالیانه بیشتر از سه برابر از مصرف استان آب برداشت می کنیم که جبران میزان برداشت آب با توجه به بارندگی های اندک بسیار مشکل خواهد بود .
جعفری گفت: میزان بارندگی در جهان ۸۳۰ میلیمتر در کشور ۲۵۰ میلیمتر و در استان ۱۰۳ میلیمتر است و این یعنی بارندگی ناچیز در استان و خشکسالی که گریبانگیر آن هستیم.
مدیرعامل آب منطقه ای استان در ادامه گفت: تشدید بحران منابع آب زیرزمینی، تغییرات اقلیمی و کاهش بارندگی و همچنین حفر چاه‌های غیرمجاز و ناکافی بودن تخصیص اعتبارات از جمله مشکلات بخش آب است.
وی با اشاره به اینکه ۹۵ درصد منابع آب زیرزمینی استان دربخش کشاورزی مصرف می شود، خاطر نشان کرد: در صورت رعایت نکردن الگوی مصرف و برداشت بی رویه از سفره های آب زیرزمینی، در چند سال  آینده حتی امکان تامین آب شرب نیز وجود ندارد.
جعفری خاطرنشان کرد: سالانه 714 میلیون متر مکعب آب شامل 243 میلیون متر مکعب از رودخانه کهیر، 273 میلیون متر مکعب از رودخانه باهو کلات و 198 میلیون متر مکعب آب از رودخانه زرآباد از جنوب استان خارج می شود .
مدیر عامل آب منطقه ای استان اضافه کرد: با توجه به ظرفیت موجود جنوب سیستان و بلوچستان 14 سد مخزنی و تغذیه ای با 848 میلیون متر مکعب حجم آب قابل کنترل در دست مطالعه قرار دارد.

انتهای پیام/
چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۵۴
کد مطلب: 452425
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *