۱
پیام آبزیان دریای مکران به مردم بلوچستان:

بخاطر عدم حضور سر سفره تان شرمنده ایم

انتظار مردمانی که نسبت به سایر شهرهای بلوچستان در فاصله نزدیک تری به دریای مکران زندگی می کنند، این است که در فصل صید آبزیان دریایی مانند ماهی و میگو را در سفره های خود داشته باشند، چراکه درسال های گذشته طعم خوش ماهی رابه عنوان غذایی سالم چشیده اند.
بخاطر عدم حضور سر سفره تان شرمنده ایم
به گزارش چهاربهاران از شما چه پنهان وقتی لنج ها، یگدارها، گالیت ها و قایق ها با جمعی متشکل از ناخدا، جاشو، غواص، مکانیک و بانداری(آشپز) برای شکارمان آمده بودند تعداد زیادی از همنوعان نگون بخت ما با تور و کرگور و قلاب به دام آنان افتادیم وقتی داخل تور داشتیم دست وپا می زدیم آخرین لحظه زندگی خود راب ه چشم می دیدیم.
من از شانس خوش بعد از شکار و حتی رفتن به عالم بزرخ به شکل معجزه آسایی دوباره به دریا برگشتم دوستان ازمن پرسیدند در خشکی به تو چه گذشت؟ چنین تعریف کردم...
ما را بعد از شکار به جایی بردند که به آن سردخانه لنج می گفتند احساس اسکیمو بودن و قطب شمال بهم دست داد چند روز بعد ما را به جایی آوردند که نامش اسکله بود، ماشین های سردخانه دار صف کشیده بودند فکر کردم ما را بیمارستان امام علی (ع) چابهار می برند برای درمان بستری کنند تاشفاپیداکنیم و به دریا برگردیم دوستم بهم گفت بجای بیمارستان همون اسکله  بمیریم بهتره اونجا زجرکش میشم!
روز بد نبینید اونقدر عامل فروش و خریدار برای خرید ما جمع شده بودند که انگار بازار بورس نیویورک آمریکا بود قیمت مان لحظه ای تغییر می کرد، دوستم گفت: به خریداران یک موقع نگی دلال چون اگه بفهمند فوری می برند کارخانه پودر ماهی و مفقود الاثر میشیم و خانواده مان نگران می شوند.
بالاخره عده ای ما را خریدند بعضی از دوستان ما را بردند شهرستان ما را با پودر یخ و ماشین وانت بردند سوله ماهی فروشان، یکی از رفقای من که چند بار نجات پیداکرده بود ازقیمت اسکله تا سوله ماهی و نسبت به سال گذشته قیمت هایمان به صورت هنگفتی بیش از سه ۳برابر بالارفته بود تعجب کرده بود یعنی ماهی کد دم سیاه ۸ هزار تومانی شده بود ۳۵ هزار تومان حالابقیه ماهی ها جای خود دارد.
فروشنده ما دلیل قیمت بالایمان را قیمت دلار آمریکا و روپیه پاکستان وقیمت سوخت و همچنین کشتی ترال چینی هاعنوان می کرد، قیمت ارز و سوخت را نمی دانم ولی خودم اهل دریا هستم کشتی های چینی ترال ما تا حالا ندیده بودیم بجز چند کشتی تحقیقاتی من چون ماهی شیر بودم قیمتم کیلویی ۶۰ هزارتومان کسی منو نخرید دوباره به دریا برگشتم.
بهرحال مردم بلوچستان
ازعدم حضورمان به دلیل قیمت بالا درسرسفره تان شرمنده ایم.
انتهای پیام/محمدجوادصادقی
سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۸
کد مطلب: 452416
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *