۰
علت مرگ لاک پشت‌های دریایی در سواحل "درک"مشخص شد

ادوات صیادی نامناسب قاتل لاک پشتهای دریایی

مدیر کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان از کالبدشکافی لاشه های لاک پشتان دریایی سواحل درک در جنوب سیستان و بلوچستان خبر داد.
ادوات صیادی نامناسب قاتل لاک پشتهای دریایی
به گزارش چهاربهاران، وحید پور مردان اظهار کرد: پیرو اطلاع همیاران و دوستداران محیط زیست روستای «درک» مبنی بر مشاهده تعداد زیادی لاشه لاک پشت دریایی در نوار ساحلی این روستا بلافاصله تیم کارشناسی محیط زیست از منطقه بازدید کردند و متاسفانه حدود ۳۰ لاشه لاک پشت دریایی از گونه های مختلف لاک پشت های دریایی را مشاهده و از لاشه های موجود در ساحل نمونه برداری کردند.
وی افزود: طی بررسی های صورت گرفته اولیه و کالبد شکافی های انجام شده بر روی لاشه های لاک پشتان دریایی مشخص شد که زمان تلف شدن لاک پشتان دریایی در دوره های زمانی مختلف بوده و برخی از لاشه ها کاملاً متلاشی شده است و علت مرگ اکثریت لاک پشتان دریایی خفگی ناشی از گیر افتادن در تورهای صیادی چشمه ریز و برخورد جسم سخت به ناحیه سر و گردن  و تصادم و برخورد با پره شناورهای سبک گزارش شده است .
مدیر کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان ضمن ابراز تاسف از تلف شدن این گونه های با ارزش زیستی اظهار کرد: اخیراً صید محاصره ای و استفاده از تورهای صیادی چشمه ریز توسط صیادان سودجو جهت صید بی رویه ماهیان غیر ماکول به خصوص سفره ماهیان وماهیان یال اسبی که مورد تقاضای کشورهای جنوب شرق آسیا بوده، بلای جان آبزیان منطقه بخصوص پستانداران دریایی، لاک پشتان دریایی و تعداد زیادی از ماهیان منطقه شده است.
وی ادامه داد: با عنایت به این موضوع که عدم نظارت بر فعالیت های صید و صیادی و رعایت نکردن ملاحظات زیست محیطی در فرآیند صیادی ممکن است منجر به بروز یک فاجعه زیست محیطی شده و در صورت تداوم استفاده از ابزار و روش های صیادی نامناسب، صدمات جبران ناپذیری به تنوع زیستی آبزیان و محیط زیست دریایی منطقه وارد کند از اداره کل شیلات استان و سازمان شیلات ایران انتظار می رود که  نظارت های بیشتری بر ادوات و روش های صید و برخوردهای سخت گیرانه تری با صیادان متخلف اعمال کنند.
وی گفت: در راستای پیشگیری از بروز حوادث مشابه نیز پیشنهاد می شود کلیه صیادان را مجاب کنند تا از تورهای صیادی مناسب و پیشرفته دارای امکانات تولید ارتعاشات صوتی (دستگاه الکترونیکی پینگر) جهت اعلام هشدار برای پستانداران دریایی و دارای دریچه های رها سازی لاک پشت ها خصوصاً در فصل تخم گذاری این آبزیان در معرض انقراض استفاده کنند.
پورمردان تصریح کرد: از ۸ گونه لاک پشتان دریایی در آب های کل جهان، ۵ گونه در آب های خلیج فارس و دریای عمان زندگی می کنند با این وجود زادآوری لاک پشت سبز اغلب در سواحل ایرانی دریای عمان و سواحل شهرستان های چابهار و کنارک اتفاق می افتد و تمامی گونه های لاک پشت های دریایی جزو لیست قرمز و حمایت شده سازمان بین المللی حفاظت از طبیعت است.
وی بیان کرد: سازمان حفاظت محیط زیست همه ساله برنامه پایش و حفاظت از مناطق تخم گذاری لاک پشت های دریایی را در سواحل جنوبی کشور با مشارکت سازمان های مردم نهاد و جوامع محلی انجام می دهد. در همین راستا مجموعه محیط زیست استان با برگزاری کارگاه های آموزشی مستمر برای صیادان روستاهای ساحلی استان در خصوص حفاظت از لاک پشت ها و اعلام موضوع عدم استفاده از ادوات صیادی نامناسب، غیر استاندارد از قبیل تورهای چشمه ریز، آموزش های لازم را ارائه داده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست در پایان افزود: امیدوارم با همکاری سازمان شیلات ایران روش های صیادی نوین و استاندارد جایگزین روش های نامناسب صید در منطقه شود و شاهد اینگونه تلفات نباشیم لازم به ذکر است که  سواحل روستای «درک» علاوه بر قابلیت های گردشگری به عنوان یکی از سایت های مهم تخم گذاری لاک پشت سبز دریایی است.
وی ادامه داد: این سواحل همچنین به دلیل داشتن بستر جلبکی، یکی از مناطق مهم تغذیه ای گونه لاک پشت سبز محسوب می شودکه استفاده از این قابلیت های زیست محیطی در توسعه اکوتوریسم پایدار منطقه بسیار حائز اهمیت است و مناطق تخم گذاری لاک پشت های دریایی یکی از محدوده های مورد توجه اکوتوریست ها است که حفاظت از لاک پشت های دریایی و محل زادآوری آنها در اشتغال زایی بومیان و افزایش گردشگران نقش بسیار مهمی دارد.
انتهای پیام/ روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان
چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۲۲
کد مطلب: 452340
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *