۰

اگر برخی دانش‌آموزان به دانشگاه نیایند, می‌توانند گلیم خود را از آب بیرون بکشند؟

یک استاد دانشگاه گفت: اگر بخشی از دانش‌آموزان به دانشگاه نیایند, آیا می‌توانند گلیم خود را از آب بیرون بکشند؟
اگر برخی دانش‌آموزان به دانشگاه نیایند, می‌توانند گلیم خود را از آب بیرون بکشند؟
به گزارش چهاربهاران، احمد چلداوی، استاد دانشگاه در برنامه تلویزیونی پرسشگر با موضوع چالش‌های دانشگاه گرایی با بیان اینکه خروجی‌های وزارت آموزش و پرورش که وارد دانشگاه می‌شوند مطلوب نیستند, گفت: اگر بخشی از دانش‌آموزان به دانشگاه نیایند آیا می‌توانند گلیم خود را از آب بیرون بکشند؟ دوم آنکه اگر به دانشگاه راه یابند بلد نیستند چگونه باید درس بخوانند و دانش را بجویند و دانشجو باشند.
وی افزود: به سه دلیل دانشگاه‌های ما نیز در انجام وظایفشان موفق نبوده‌اند. مدرک‌گرایی را به جای تخصص‌گرایی در اولویت قرار داده‌ایم. دوم آنکه در عرصه پژوهش، مقاله محوری جای نیازمحوری را گرفته است. علت سوم خودمحوری به جای خدامحوری است.
این استاد دانشگاه به مشکلات خوابگاه‌های دانشجویی اشاره کرد و گفت: دختر اهوازی دو تست بیشتر زده می آید تهران و دختر تهرانی که دو تست کمتر زده باید برود اهواز که هرکدام مشکلاتی دارند. علاوه بر این با معضلات اجتماعی دیگری مانند بالارفتن سن ازدواج مواجهیم.
وی با بیان اینکه مشکل اساسی کمبود قانون است البته نه در سطح مجلس بلکه در سطح وزارتخانه گفت: بخشی از بیماری مدرک گرایی هم به تفکر حاکم بر جامعه برمیگردد. وقتی اقتصاد دولتی است، مردم ناچارند برگردند به سیستم دانشگاه دولتی. در اقتصاد دولتی تنها معیار برای تشخیص متناسب بودن یک فرد برای یک جایگاه مدرکش است. باید از اقتصاد دولتی به سمت اقتصاد تولیدمحور برویم.
این استاد دانشگاه به تقدس علم گرایی در فرهنگ ما که باور درستی است گفت: از وقتی علم گرایی جایش را به مدرک گرایی داد وضعیت فرق کرد. برای اینکه افراد بخواهند در جایگاهی موفق باشند لازم است که تخصص گرایی به جای مدرک گرایی به صورت پررنگ تری دنبال شود. همچنین برای حل مشکل مدرک‌گرایی باید به آموزش نیازمحور توجه شود.
چلداوی بر ضرورت ایجاد رشته‌های تخصصی و کاربردی در حوزه‌هایی چون پسته، زعفران، فرش و... و بورسیه دانشجویان در صنعت تاکید کرد و گفت: زمانی یک طیف سیاسی در کشور حاکم شد و می‌خواستند ارتباطاتی با خارج برقرار کنند و گفتند اساتید حتما باید برای ارتقا، مقاله ارائه کنند یعنی استاد و دانشجوی دکترا بدون نظر خارجی‌ها نمی‌توانست ارتقا بگیرد در حالی که در امریکا مقاله IS
مهم نیست. آیین نامه غلطی از یک سالی وارد و شرط مقاله گذاشته شد.
وی افزود: باید دانشجویان دکترای ما از ابتدا با نیاز صنعت و تامین مالی صنعت دکترا بخوانند. باید آیین نامه‌های مربوط اصلاح شوند و بررسی شود چرا مقالات بخش وتویی ارتقا در دانشگاه هستند.
انتهای پیام/ تسنیم
 
شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۱
کد مطلب: 452293
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *