۰

تولد نوزادان تالاسمی در سیستان و بلوچستان نگران کننده است

معاون امور اجتماعی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مراسم افتتاح سرای سمن سلامت در ایرانشهر گفت: 50 درصد نوزادان مبتلا به بیماری تالاسمی کشور در جنوب سیستان و بلوچستان متولد می شوند که نگران کننده است .
تولد نوزادان تالاسمی در سیستان و بلوچستان نگران کننده است
به گزارش چهاربهاران، ایازی افزود: ازدواج های فامیلی و بی توجهی به آزمایش های قبل از ازدواج از عوامل اصلی افزایش  تعداد زیاد بیماران تالاسمی در این منطقه است .
دکتر ایازی، نقش علما، معتمدین و فرهیختگان را در آگاهی بخشی خانواده ها برای رفع این معضل بهداشتی مهم دانست .
وی همچنین گفت سمن های سلامت نقش مهمی در آموزش بیماران، فرهنگ سازی خانواده ها و توانمند کردن بیماران دارند و غربالگری بیمارانی مانند تالاسمی، هموفیلی، ام اس، بیماران کلیوی و نقص عضو مادرزادی از فعالیت های اصلی این سمن هاست .
معاون امور اجتماعی وزیر بهداشت گفت: اگر ما نتوانیم مشارکت مردم را در توسعه سلامت جذب کنیم فقط و فقط باید به تعداد تخت های بیمارستان در کشور اضافه کنیم .
ایازی با تاکید بر این که باید سواد سلامت در بین مردم افزایش یابد افزود: امروز هیچ کشور توسعه یافته ای به دنبال افزایش تخت بیمارستان نیست بلکه تلاش می‌کنند با آگاهی بخشی و مشارکت مردم در حوزه سلامت از بیمار شدن آنان جلو گیری کنند .
فرماندار ایرانشهر هم در این جلسه گفت: امروز دورترین روستای این شهرستان از خدمات بهداشتی و درمانی برخوردار است که باید شکرگزار این نعمت بود .
داوودی خبر از تشکیل اتاق فکر مخصوص سمن ها در فرمانداری ایرانشهر داد و گفت: در بسیاری از حوزه هایی که سمن ها و مردم ورود پیدا کرده اند شاهد افزایش کارایی فعالیت ها و کاهش تصدی گری بخش دولتی بوده ایم .

انتهای پیام/
دوشنبه ۷ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۲۶
کد مطلب: 452179
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *