۰
دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی خبر داد

مناطق آزاد دانش‌آموزان نخبه را بورسیه می‌کنند/توسعه منطقه آزاد چابهار در گرو توجه به جوامع محلی است

سازمان‌های مناطق آزاد از جریان استعداد‌یابی در حوزه‌های دانشجویی و دانش‌آموزی حمایت می‌کند.
مناطق آزاد دانش‌آموزان نخبه را بورسیه می‌کنند/توسعه منطقه آزاد چابهار در گرو توجه به جوامع محلی است
به گزارش چهاربهاران، مراسم تجلیل از پذیرفته‌شدگان کنکور سراسری سال 97 دبیرستان دانا و توانای منطقه آزاد چابهار با حضور مرتضی بانک، مشاور رئیس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و عبدالرحیم کردی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار در تهران برگزار شد.
دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در این نشست که با حضور تعدادی از پذیرفته‌شدگان کنکور سال 97 دبیرستان دانا و توانا منطقه آزاد چابهار برگزار شد بودن در این جمع را پر افتخار توصیف کرد و گفت: امروز برای من و همکارانم روز پر افتخاری است که در خدمت جوانان با استعداد و بی‌ریای چابهار هستم.
بانک افزود: با کمک هم می‌توانیم برای شکوفایی استعدادهایی که در درون فرد فرد هر جامعه است حجم عظیمی از خلاقیت رشد و استعداد و هم‌افزایی و افزایش علمی فرهنگی و اجتماعی را در کشور شاهد باشیم. متاسفانه با وجود استعدادهای فراوانی که در این سرزمین وجود دارد هنوز شرایط کافی و لازم برای شکوفایی این استعدادها فراهم نشده است.
وی استفاده از مبانی استعدادیابی در سیستم آموزش و پرورش کشور را مهم عنوان کرد و گفت: اگر سیستم آموزش و پرورش ما روزی بر مبنای استعدادیابی و شکوفایی خلاقیت طراحی و برنامه‌ریزی شود تک تک این انسان‌ها که در درون هر یک دنیایی از اندیشه، تفکر و استعداد نهفته است آنچنان برای خدمت به جامعه بسیج می‌شوند و وضع متفاوتی برای جامعه ایجاد می‌کنند که این استعدادها می‌توانند مسیر پر سنگلاخ رقابتی علمی و پژوهشی را کنار بزنند و از بسیاری از کشورها پیشی بگیرند و امکانات و ارزش‌های فراوانی را بیش از امروز به وجود آورند.
مشاور رئیس جمهوری تغییر در سبک و شیوه‌های نظام آموزشی را در کشف استعدادهای نهفته موثر خواند و افزود: تغییر نظام آموزشی در کشور منجر به یافتن استعدادها و شکوفایی آنها می‌شود. شما تعداد محدودی از این استعداد‌ها هستید که در وضع محدود شکوفا شده‌اید تا به مردم ایران و دانش‌آموزان کمتر برخوردار استان سیستان و بلوچستان پیام دهید که با کمترین امکانات می‌توان استعدادهای فراوانی را شکوفا کرد.
بانک گفت: اگر جریان استعدادیابی در کشور به حرکت درآید هیچ چیز جلودار پیشرفت کشور نخواهد بود و فرزندِ فرزندان شما به شما که پایه‌گذاران این جریان آموزشی هستید افتخار می‌کنند.
وی وجود استعداد و خلاقیت را مهم‌ترین مزیت انسان برشمرد و افزود: انسان سرشار از استعداد و خلاقیت است و این مهم‌ترین مزیت انسان بودن است. با خود بیاندیشیم که اگر انسان استعدادها و خلاقیت‌هایش شکوفا شود دنیا چه تغییرات شگرفی را خواهد داشت، تغییراتی که ما را به خدا و آنچه که در هستی خلق شده نزدیک می‌کند.
دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ادامه داد: کشورهایی که آموزش آنها بر مبنای استعدادیابی است توانسته‌اند بسیاری از الگوهای جدید توسعه و تحولات جهان را به وجود آورند. شما با کمترین امکانات و استعداد و علاقه‌ای که داشتید توانسته‌اید بستری فراهم کنید که با دستان شما تبدیل به شکوفایی و خدمت‌رسانی به مردم استان سیستان و بلوچستان شوید.
بانک از اقدام مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار به دلیل پایه‌ریزی دبیرستان دانا و توانا در این منطقه با وجود محرومیت‌های فراوان تقدیر کرد و گفت: امروز مشاهده می‌کنیم کار مهم و مثبتی در حوزه آموزش و پرورش و جریان استعدادیابی در مناطق آزاد کشور انجام شده است و این بخشی از وظیفه ما در راستای توسعه جوامع محلی است.
هم چنین در این مراسم مشاور رئیس جمهوری از خدمات رئیس دانشگاه بین‌المللی چابهار که ظرفیت و فضای این دانشگاه را به فعالیت این دبیرستان اختصاص داده است تشکر کرد.
وی ابراز امیدواری کرد تلاش‌ها برای به ثمر رسیدن بیشتر فعالیت‌ها در آموزش و پرورش روند پرشتاب‌تری به خود بگیرد.
مشاور رئیس جمهوری در این مراسم به موفقیت 24 نفر از دانش‌آموزان دبیرستان دانا و توانا در کنکور سراسری سال 97 اشاره کرد و افزود: از صمیم قلب تبریک میگویم که از جمع 30 نفر از عزیزانی که در این دبیرستان تحصیل کرده‌اند ۲۴ نفر به دانشگاه‌های معتبر کشور راه پیدا کرده‌اند.
وی افزود: امیدوارم این کار که در سال گذشته شروع شده است با جدیت در این منطقه و سایر مناطق آزاد کشور ادامه پیدا کند.
بانک خطاب به دانش‌آموزان موفق این مدرسه گفت: شما نمونه موفقی از جامعه پر استعداد استان سیستان و بلوچستان هستید که با یک سال تغییر در نظام آموزشی توانسته‌اید به ایران اعلام کنید که هستید، استعداد دارید و آینده‌سازان خوبی برای کشور محسوب می‌شوید.
دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در پایان این مراسم از مدیران سازمان منطقه آزاد چابهار خواست نسبت به تاسیس دبیرستان دخترانه این منطقه با همان ظرفیت‌ها و قابلیت‌های دبیرستان پسرانه اقدام کند و با برنامه‌ریزی بلند مدت تا ظرف مدت 5 سال این دبیرستان‌ها به یک مجموعه آموزشی بزرگ تبدیل شوند.

توسعه منطقه آزاد چابهار در گرو توجه به جوامع محلی است
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: توسعه منطقه آزاد چابهار در گرو توجه به جوامع محلی است.
 عبدالرحیم کردی در مراسم تجلیل از پذیرفته شدگان کنکور سراسری سال 97 دبیرستان دانا و توانا منطقه آزاد چابهار با اشاره به سطح پایین کیفیت آموزشی و زیرساخت ضعیف مدارس در استان سیستان و بلوچستان گفت: در این یک سال گذشته تجربه به ما ثابت کرد اگر فضای مناسب آموزشی هر چند محدود برای دانش آموزان فراهم کنیم و کیفیت حداقلی را در اختیار آنها قرار دهیم می توانیم استعدادهای نهفته را شکوفا کنیم.
کردی گفت: در حوزه آموزش و پرورش در این مدت کوتاه شاهد اتفاقات خوبی در منطقه آزاد چابهار بودیم. نیازمندیم با برنامه‌ریزی دقیق در حوزه آموزش و پرورش مسیر جدیدی را فراهم کنیم و نیروی کار را از مردم و جوامع محلی جذب کنیم.
وی افزود: با مصوبه‌ای که سال گذشته برای ارتقاء سطح آموزشی در منطقه آزاد چابهار تصویب شد، طبق مصوبه از امکانات و فناوری های آموزشی که در اختیار داشتیم و ظرفیت های مازاد استفاده کردیم و در مجموعه دانشگاه بین المللی چابهار، دبیرستان دانا و توانا راه اندازی و فعالیت خود را آغاز کرد.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار به پذیرش 24 نفر از مجموع 30 دانش آموز در آزمون دانشگاه سراسری اشاره کرد و گفت: از جمع ۳۰ نفر این دانش‌آموزان ۲۴ نفر از طریق کنکور 97 در دانشگاه های سراسری پذیرش شده اند. امسال برای جذب دانش آموزان این دبیرستان، آزمون ورودی برگزار شده و برای هر روستا سهمیه در نظر گرفته شده است. از این میان 75 نفر موفق به راهیابی به دبیرستان دانا و توانا شدند که هزینه های آموزشی و تحصیلی و خوابگاه به صورت رایگان در اختیارشان قرار می گیرد. 25 نفر هم به صورت آزاد ثبت نام شدند که این تعداد هزینه های آموزشی را به صورت کامل پرداخت می کنند. 
هم چنین حمایت تحصیلی و بورسیه برای پذیرفته‌شدگان دانشگاه‌های سراسری و راه‌اندازی صندوق دانش‌آموختگان دانا و توانا برای پشتیبانی و حمایت اقشار کمتر برخوردار در دوران تحصیل توسط سازمان منطقه آزاد چابهار از جمله مواردی بود که در این نشست به تصویب رسید.
 
دوشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۵۱
کد مطلب: 452085
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *