۰

درس عاشورا؛ توکل و رضای خداوند است/ حرکت عاشورا چون حق بود جاودانه شد

فرهنگ عاشورایی فرهنگی با هدف واصول ثابت است و ادامه دهنده راه پیامبر(ص) و جدای از این راه نیست.
درس عاشورا؛ توکل و رضای خداوند است/ حرکت عاشورا چون حق بود جاودانه شد
به گزارش چهاربهاران، حرکت امام حسین (ع) در کربلا فرهنگی با اصولی ثابت مبتنی بر ارزشهای اصیل اسلامی برا مسلمانان پدید آورد، فرهنگ عاشورایی به ما می آموزد که چگونه در هرجا ظلمی مشاهده می کنیم می بایست به حسین اقتدا کرد و علیه یزید زمان قیام کرد.

با اینکه صدها سال از عاشورا می گذرد این عزاداری عرض ارادت به ایشان و طریق آن حضرت و ایستادن در مقابل ظلم و نپذیرفتن ظلم است. امام حسین(ع) با حرکت عظیمی که در عاشورا رقم زدند موجبات نجات مسلمانان را از جاهلیت مهیا ساخت. عاشورا حق است چرا که هر نهضتی که متناسب با روح، عقل و فطرت انسان باشد حق است.

عزاداری مخالف توحید نیست، البته گروه های تکفیری بر اثر اشتباهات و برداشت های غلط  این امور را مصداق هایی از شرک می دانند در حالی که ریشه در سنت پیامبر و اهل بیت دارد و سنت پیامبر برهمه مسلمانان حجت است.

اما اینها خودشان را جدا از مسلمان ها می دانند و حکم صادر می کنند؛ مسلمان ها را ولو غیر شیعیان را تکفیر می کنند و این راه با این اعمال آنها تاثیر بردار نیست و همچنان ادامه دارد و پیروان امام حسین (ع) بیشتر می شود. ولو در غیر مسلمانها، چون در واقع می دانند مسیر، مسیر حق است مسیر آزادی خواهی و ادامه دهنده پیامبر اسلام هستند.

پیام به آنها این است که سراغ سنت صحیح پیامبر بروند در برداشت از آیات و روایات سراغ اهلش بروند که در واقع مفسر قرآن و پیام های پیامبر اهل بیت هستند که چه تفسیر کرده اند.

کارشناس امور فرهنگی و مذهبی شهرستان چابهار در گفت و گو با خبرنگار چهاربهاران بیان کرد: هدف قیام امام حسین(ع) دادخواهی مظلومان و مقابله با ظالم بوده است در حالیکه وجود بدعت و انحراف و خرافه خود ظلم بزرگی در حق سرور و سالار شهیدان و فرهنگ عاشورایی است.

حجت السلام علی رشیدی امر به معروف و نهی از منکر را هدف اصلی قیام عاشورا دانست و افزود: مقابله با دشمن و منکرات ایجاد شده دشمن خود یک نهی از منکر است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی گفت: امام حسین(ع) خود پرورش یافته مکتب اسلام و فرهنگ حضرت رسول بوده است و هدف از قیام خود را احیای دین جدش عنوان می‌کند.

این کارشناس فرهنگی نتیجه قیام کربلا را دستاوردی بزرگ در عرصه جهانی دانست و تصریح کرد: هم اکنون شاهد هستیم که قیام کربلا در بسیاری از نقاط دنیا شناخته شده است، مکتب امام حسین (ع) پیروز نبردی بود که از سیره پیامبر (ص) گرفته شده، ایستادگی در مقابل ظلم و نپذیرفتن ذلت یکی از ارزشمند‌ترین و بزرگترین ابعاد دین اسلام به شمار می‌رود که امام حسین (ع) آن را به اثبات رساند.

رشیدی با اشاره به الگوبرداری از زندگی امام حسین (ع) در همه ابعاد زندگی فردی، شخصی و اجتماعی خاطر نشان کرد: سیدالشهدا (ع) در تمام ابعاد زندگی یک الگوی ارزشمند برای تمام مسلمانان و شیعیان جهان هستند، اگر قرار است که زندگی درست و ارزشمندی را در پیش بگیریم بهترین الگو قطعا امام حسین (ع) هستند.

انتهای پیام/
سه شنبه ۱۹ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۵۱
کد مطلب: 452027
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *