۰
رئیس شورای شهرستان چابهار خبر داد؛

خسارات جبران ناپذیر به باغات انبه و موز چابهار بر اثر خشکسالی

رئیس شورای اسلامی شهرستان چابهار گفت: خشکسالی‌های سیستان و بلوچستان و به ویژه منطقه بلوچستان، خسارت‌های میلیاردی به باغات میوه‌های گرم‌سیری و عمدتاً موز و انبه چابهاری‌ها وارد کرده و بدین دلیل بیش از ۸۰ درصد دام‌های روستاییان در سال‌های اخیر از دست رفته‌اند.
خسارات جبران ناپذیر به باغات انبه و موز چابهار بر اثر خشکسالی
معین الدین سعیدی در گفتگو با چهاربهاران اظهار کرد: اثرات خشکسالی در جنوب سیستان و بلوچستان باعث شده تا بخش "دشتیاری" چابهار که یکی از بزرگ‌ترین بخش‌های ایران با بیش از ۱۰۰ هزار نفر جمعیت می باشد و در سال‌های نه چندان دور به خاطر پرورش میوه‌های گرم‌سیری به هندوستان کوچک شهره بوده هم‌اکنون به خاطر خشکسالی‌های بی‌سابقه و فراگیر به " دشت بی‌یار " میان محلی‌ها شهرت پیدا کرده است.
وی خشکسالی و بی توجهی به روستانشینان چابهار را از عوامل عمده معضل حاشیه نشینی دانست و افزود: روستانشینان چابهار و دشتیاری که بخشی از آن‌ها هم در مناطق مرزی ایران و پاکستان سکونت دارند با بسته شدن مرز "ریمدان" و همچنین از دست رفتن زمین‌ها و دام‌هایشان به خاطر جذابیت‌های اقتصادی کاذبی که به واسطه منطقه آزاد و برخی شرکت‌ها و نهاد‌ها در چابهار ایجاد شده، نه تنها از روستا‌های چابهار بلکه از کل روستا‌های بلوچستان به امید یافتن کار و زندگی بهتر به چابهار مهاجرت می‌کنند و همین امر موجب شده چابهار بالاترین نرخ رشد جمعیت در ایران را داشته باشد.
رئیس شورای شهرستان چابهار ادامه داد: روستانشیان به دلیل نداشتن تمکن مالی با رشد سرطان‌گونه‌ای در مناطق حاشیه‌شهر سکونت اختیار می‌کنند و موجب رشد سریع حاشیه‌نشینی در چابهار می‌شوند؛ بزرگ‌ترین منطقه حاشیه‌نشین چابهار که به "کمب" معروف است سال ۸۵، حدود ۵ هزار نفر جمعیت داشته و امسال این جمعیت به ۲۳ هزار نفر رسیده که این خود نماینگر رشد حاشیه‌نشینی در چابهار است.
وی آبرسانی از دریای عمان را با روش های مدرن صنعتی به روستاها عامل مهمی برای توسعه همه جانبه اقتصادی دانست و خاطرنشان کرد: کمب به گواه مدیران و آمار‌ها بزرگ‌ترین منطقه حاشیه‌نشین کشور است و علاوه بر کمب، "هوت‌آباد، نوک‌آباد، جنگلوک، مرادآباد، عثمان‌آباد، رمین و ... " از دیگر مناطق حاشیه‌نشین چابهار هستند که همانطور که گفتم کمب بزرگ‌ترین آن‌هاست.
​انتهای پیام/
 
يکشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۸
کد مطلب: 452011
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *