۰
مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان:

سرمایه گذاری در صنعت پرورش میگو در سواحل مکران فرصتی برای 50 هزار کارجو

مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان گفت: پرورش میگو در سواحل زیبای مکران در منطقه بلوچستان توانایی ایجاد حدود ۵۰ هزار شغل به طور مستقیم وغیر مستقیم را دارد.
سرمایه گذاری در صنعت پرورش میگو در سواحل مکران فرصتی برای 50 هزار کارجو
هدایت الله میرمرادزهی در گفت و گو با چهاربهاران اظهار کرد: علاوه بر سایت‌های پرورش میگو درمنطقه گواتر و رودیک در طول سواحل چابهار و کنارک ۳۶ هزار هکتار با تولید سالانه ۶۰ هزار تن تولید میگو شناسایی شده و آماده سرمایه گذاری است.
وی با بیان اینکه هر هکتار مزارع پرورش میگو برای حدود ۲ نفر به طور مستقیم وغیرمستقیم شغل ایجاد می‌کند، افزود: میگوی برداشت شده در گواتر چابهار به دلیل اینکه در منطقه‌ای ساحلی با درجه حرارت مناسب، پاکیزه و بدور از آلودگی‌های صنعتی و شهری پرورش داده می‌شود، از کیفیت بالایی برخوردار است همچنین میگوی این منطقه طرفداران خاصی دارد که بیش از ۶۰ تا ۷۰ درصد آن به کشور‌های مختلف خلیج فارس صادر می‌شود.
وی با بیان اینکه چابهار به دلیل نزدیکی به خط استوا نسبتا گرم و مرطوب و به خاطر باد‌های موسمی مونسون متعادل است، خاطرنشان کرد: درجه حرارت سواحل این شهرستان در هشت ماه از سال مناسب برای پرورش میگو است و این امر سبب شده تا کارشناسان، این منطقه را به بهشت آبزی پروی تشبیه کنند.
میرمرادزهی گفت: هم اینک سایت پرورش میگو در منطقه ساحلی گواتر برای ۴۰۰ نفر به طور مستقیم و ۸۰۰ نفر غیر مستقیم شغل ایجاد کرده است و نقش مهمی در ایجاد اشتغال دارد و از هر هکتار به طور متوسط ۲ هزار و ۸۰۰ کیلوگرم میگو برداشت می‌شود.
مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان بیان کرد: سایت پرورش میگو گواتر در حال حاضر با چهار هزار هکتار مساحت، ۶۶۰ هکتار تاسیسات زیربنایی به ۲ قسمت شمالی و جنوبی تقسیم بندی شده است به طوری که برای قسمت شمالی ۱۰۷ مزرعه با تیپ ۲۰ هکتاری طراحی شده که هم اینک ۹۲ مزرعه با سطح مفید حدود هزار و ۴۱۰ هکتار به بهره برداری رسیده است.
میرمرادزهی تصریح کرد: همچنین ۶ مزرعه ۲۰۰ هکتاری در قسمت جنوبی طراحی شده که هم اینک سه مزرعه کامل و یک مزرعه تا ۵۰ درصد با سطح مفید ۴۳۰ هکتار به بهره برداری رسیده است همچنین فعالیت در حوزه شیلات و پرورش آبزیان (ماهی و میگو) می‌تواند علاوه بر سودآوری اشتغال خوبی در چابهار و کنارک ایجاد کند.
میرمرادزهی با بیان اینکه چابهار بهشت آبزی پروری است، خاطرنشان کرد: تمامی زیرساخت‌ها برای سرمایه گذاری در بخش پرورش میگو در سایت گواتر چابهار فراهم شده است به طوری که حدود ۲۵ هزار صیاد در قالب ۳۴ تعاونی صیادی در آب‌های ساحلی شهرستان‌های کنارک و چابهار به وسیله ۹۳۰ فروند لنج و هزار و ۴۰۰ فروند قایق مشغول صید و صیادی هستند.
خبرنگار: حامد رهبر کهخا
​انتهای پیام/
يکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۳۸
کد مطلب: 451812
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *