۰

بندر چابهار در خارج از تنگه هرمز مزیتی بزرگ برای ترانزیت به کشورهای حاشیه شرقی دریای خزر

افتتاح فاز یک طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار فصل تازه ای را برای فعالیت های بندری کشور در تنها بندر اقیانوسی کشور آغاز می کند.
بندر چابهار در خارج از تنگه هرمز مزیتی بزرگ برای ترانزیت به کشورهای حاشیه شرقی دریای خزر
به گزارش چهاربهاران مدیر اداره بنادر و دریانوردی هرمزگان طی جلسه ای اظهار کرد: بندر شهید بهشتی چابهار به عنوان رقیب بندر شهید رجایی دیده نمی شود به طوری که بازار هدف ترانزیتی بنادر شهید بهشتی، کشورهای حاشیه شرقی دریای خزر و شرق کشور است بنابراین هیچوقت این بندر رقیبی برای اختصاص سهم از بندر شهید رجایی محسوب نمی شود.
الله مراد عفیفی افزود: بندر شهید بهشتی سهم ترانزیتی تازه ای را برای بنادر کشور جذب خواهد کرد و ظرفیت های تازه ای  در بخش ترانشیپ ایجاد می کند بدین گونه بنادر شهید بهشتی و شهید رجایی می توانند در این زمینه مشارکت خوب و موثری داشته باشند.
وی یکی دیگر از کارکردهای مشارکتی دو بندر شهید بهشتی و رجایی را در جذب سرمایه گذاران دانست و تصریح کرد: با راه اندازی بندر شهید بهشتی بستری فراهم می شود تا سرمایه گذران در بخش ترانشیپ بین این دو بندر دست به سرمایه گذاری بزنند که این امر سبب رونق هر چه بیشتر فعالیت در این بنادر می شود.
مدیر کل بنادر و دریانوردی خوزستان با اعلام اینکه سیاستگذاری سازمان بنادر و دریانوردی برای تمام بنادر کشور یکسان و در جهت رونق و توسعه است، اظهار کرد: بندر شهید بهشتی چابهار ضمن تقویت کریدور جنوب به شمال تاثیر بسیار خوبی بر بازار حمل و نقلی منطقه خواهد داشت.
عادل دریس با اشاره به بازار بزرگ غلات صادراتی کشورهای حوزه CIS بویژه کشور قرقیزستان به شرق آفریقا افزود: این بازار فرصت مناسبی است که از طریق آن بنادر شمالی و جنوبی کشور به ویژه بنادر امیرآباد، امام خمینی(ره) شهید رجایی و شهید بهشتی چابهار در همکاری با یکدیگر رونقی مضاعف بگیرند.
وی این موضوع مهم را زمینه ای برای تشکیل نخستین اجلاس مشترک بین مدیران بنادر امیرآباد، خوزستان، هرمزگان و چابهار در آینده ای نزدیک در بندر امیرآباد اعلام کرد و تصریح کرد: در این جلسات مشترک به مطالعه و بررسی هر چه بیشتر جذب بازار بزرگ غلات صادراتی حوزه CIS به بنادر کشور و ایجاد هماهنگی های لازم در این زمینه خواهیم پرداخت.
مدیر بندر امیرآباد بندر شهید بهشتی چابهار را یکی از حلقه های مهم ترانزیتی برای تغذیه بنادر شمالی کشور و به تبع آن بازار کشورهای حوزه CIS دانست و گفت: با توجه به عمق مناسب 16 متری در بندر شهید بهشتی چابهار و موقعیت ممتاز جغرافیایی این بندر همچنین ظرفیت های بسیار خوبی که در بندر امیراباد ایجاد شده است بندر شهید بهشتی می تواند کامل کننده زنجیره ترانزیتی کشور به سمت کشورهای CIS باشد.
سیاوش رضوانی با اشاره به ایجاد امکانات تازه مانند اسکله رورو ریلی در بندر امیرآباد خاطر نشان کرد: با تکمیل راه آهن بندر چابهار و وجود امکانات ریلی در بندر امیرآباد امکان کاهش محسوس قیمت های ترانزیتی از طریق این دو بندر وجود دارد که عامل مهمی برای رونق بنادر شمال کشور خواهد بود.
​انتهای پیام/ک
سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۰
کد مطلب: 450795
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *