۰
رئیس میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری چابهار خبر داد؛

آغاز مهاجرت پرندگان زمستان گذران به سواحل چابهار/ هزاران پلیکان به چابهار سفر کردند

رئیس میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری چابهار گفت: مهاجرت پرندگان زمستان گذران آبزی و کنار آبزی مانند انواع کاکایی، حواصیل ها، پرستوها، پلیکان، فلامینگو و آبچلیک ها به نوار ساحلی چابهار آغاز شد.
آغاز مهاجرت پرندگان زمستان گذران به سواحل چابهار/ هزاران پلیکان به چابهار سفر کردند
عبدالحمید بلوچ‌زاده در گفت و گو با خبرنگار چهاربهاران، با اشاره به شرایط اقلیمی و جغرافیایی سواحل جنوبی استان اظهار کرد: جمعیت زیادی از انواع پرندگان آبزی و کناره آبزی با توجه به شرایط مساعد اقلیمی و جغرافیایی و قرار گیری سواحل جنوبی استان در مسیر مهاجرت، برای استراحت، تغذیه و تجدید قوا نیمی از عمرشان را در هر پاییز و زمستان در این منطقه سپری می کنند.

وی افزود: تالاب بین المللی خلیج گواتر و خورباهو به عنوان یکی از سایت های اصلی سرشماری پرندگان استان در این موقع از سال میزبان شمار زیادی از این میهمانان زمستانی است.

 رئیس میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری چابهار گفت: با توجه به سرد شدن هوا شاهد ورود پرندگان دریایی مهاجر آبزی و کنار آبزی به زیستگاه های سواحل چابهار هستیم.

وی ادامه داد: وجود پلیکان‌ها در خورهای چابهار می‌تواند به‌عنوان یک جاذبه گردشگری عمل کنند.

بلوچ زاده بیان کرد: گردشگران پرنده‌نگر و طبیعت‌گردها در سفر به چابهار می‌توانند این مرغ‌های دریایی را در خلیج گواتر مشاهده کنند و عکاسان می‌توانند برای شرکت در جشنواره‌های عکس از وجود پلیکان‌ها در کنار ساحل بهره ببرند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: براساس سرشماری‌ های سالانه و زمستانی در سواحل دریاها هر سال در حدود دو میلیون پرنده مهاجر از جمله فلامینگو و مرغ های دریایی به ایران می ‌آیند که بخشی از آنها به سواحل سیستان و بلوچستان کوچ می کنند.

نیره پورملائی افزود: این پرندگان مهاجرت خود را از کشورهای شمالی و منطقه سیبری به مناطق جنوبی‌ تر می‌ رسانند که سیستان و بلوچستان با نوار ساحلی طولانی، وجود خورها و خلیج های متعدد، تنوع گیاهان آبزی و وفور مواد غذایی زیستگاه مناسبی برای پرندگان آبزی و کنار آبزی است.

وی بیان کرد: امسال با توجه به ممنوعیت شکار و صید، حفاظت و پایش زیستگاه ها در دستور کار محیط زیست سیستان و بلوچستان قرار گرفته و بر اساس قوانین جاری با متخلفان شکار و صید برخورد می شود.

انتهای پیام/ ا.ف

 
سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۵۲
کد مطلب: 450572
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *