۰

استان‌های مرزی نقش مهمی در شکوفایی اقتصادی کشور دارند

رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه استان‌های مرزی نقش مهمی در شکوفایی اقتصادی کشور دارند، گفت: آیین نامه و مصوبات تجارت مرزی اصلاح شده و به زودی ابلاغ و اجرایی خواهد شد تا مرزنشین ها بتوانند استفاده بهینه از مرز داشته باشند.
استان‌های مرزی نقش مهمی در شکوفایی اقتصادی کشور دارند
به گزارش چهاربهاران، خسرو تاج صبح امروز در آیین ابتدایی دومین کارگروه ویژه استان‌های مرزی کشور که در زاهدان در حال برگزاری است اظهار کرد: همه استانهای مرزی نقش مهمی در شکوفایی اقتصادی کشور دارند و باید با مبادلات مرزی پیوندهای منطقه ای را با ثبات تر کنیم.
دکتر خسروتاج گفت: دولت یازدهم در زمینه ساماندهی نظام تجارت خارجی به ویژه مبادلات مرزی ،کوله بری، ملوانی و ... سیاست هایی اتخاذ و برنامه های ویژه تدوین نموده است تا از ظرفیتهای استانهای مرزی و هم مرزی با برخی کشورها استفاده بهینه صورت پذیرد و بر اساس آیین نامه ای تجدید نظر در موضوع مبادلات مرزی صورت پذیرد.
وی گفت: آیین نامه و مصوبات تجارت مرزی اصلاح شده و به زودی ابلاغ و اجرایی خواهد شد تا مرزنشین ها بتوانند استفاده بهینه از مرز داشته باشند.
وی تصریح کرد: همه ما شاهد برخی مبادلات از جمله کوله بری در مرزها هستیم و چون کالای آنها ثبت نمی شود در طبقه بندی کالای قاچاق قرار میگیرد و باید در آمار اینگونه مبادلات با کالای قاچاق شفافیت ایجاد شود و بر اساس آیین نامه تدوینی تا پایان سال شاهد کاهش 50 درصدی قاچاق کالا در کشور خواهیم بود.
قائم مقام وزیر صنعت،معدن و تجارت در امور تجارت افزود: نگاه به توسعه پایدار در کشور نباید نگاه صنفی باشد و باید همه عوامل موثر در توسعه را در نظر بگیریم و باید با توجه به تولیدات داخل نگاه به تامین برخی کالاها را از طریق واردات داشته باشیم و این موضوع نیز خود حمایت از حقوق مصرف کننده است و در این زمینه نیز باید تصمیمات منطقه ای نیز اتخاذ گردد.
وی در ادامه به موضوع پیوندهای منطقه‌ای اشاره کرد و گفت: در توسعه تجارت اگر خرید و فروش و یا همان صادرات و واردات صورت نگیرد مبادلات تجاری درست انجام نمی شود و باید پیوندهای منطقه ای به ویژه با کشورهای همسایه در مبادلات تجاری با ثبات تر گردد و از ظرفیت های خوب کشورهای هم مرز با کشور نیز استفاده شود.
رئیس‌کل سازمان توسعه تجارت ایران به موضوع تجارت آزاد با برخی از کشورها اشاره کرد و گفت: با برخی از کشورها در تلاش هستیم که تجارت آزاد داشته باشیم و نگاه ما به سمت و سوی تجارت آزاد است و بر همین اساس مذاکرات نهایی با کشور پاکستان نیز صورت پذیرفته و در حال تدوین موافقتنامه هستیم.
انتهای پیام/
يکشنبه ۱۹ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۴
کد مطلب: 450209
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *