۰

سیستان و بلوچستان در عید امامت و ولایت غرق در سرور و شادی

مردم ولایت مدار شیعه و سنی سیستان و بلوچستان در عید سعید غدیر خم با برگزاری آیین های ویژه و آذین بندی خیابانها و برپایی ایستگاههای صلواتی به جشن و سرور پرداختند.
سیستان و بلوچستان در عید امامت و ولایت غرق در سرور و شادی
به گزارش چهاربهاران، جشن های عید سعید غدیر از روز گذشته در سراسر سیستان و بلوچستان آغاز شد و مردم مومن و خداجوی این استان با پخش شربت و شیرینی در میادین، مساجد و خیابان های اصلی شهر عید الله الاکبر را جشن گرفتند.
نصب پرچم های رنگین در معابر عمومی، سر در مساجد و ادارات و اماکن خصوصی و عمومی، آذین بندی شهرها، برپایی ایستگاههای صلواتی، برگزاری ویژه برنامه های شاد همراه با ساز و دهل محلی و چوب بازی و نورافشانی گوشه ای از جشن و سرور مردم ولایت مدار سیستان و بلوچستان در شب و روز عید غدیر خم است.
جشن های ویژه روز عید غدیر خم در جای جای سیستان و بلوچستان در حال برگزاری است و بسیاری از جوانان این روز مبارک را برای آغاز زندگی مشترک خود انتخاب کرده اند.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه سیستان و بلوچستان گفت: سه بقعه سید مهدی، سید باقر در ایرانشهر و بی بی دست زابل همزمان با روز عید غدیر(18 ذی الحجه) میزبان جشن ولایت علوی هستند.
حجت الاسلام اسماعیل تدینی اظهار داشت: امروز در روز عید غدیر ویژه برنامه های مختلفی شامل قرائت دعای ندبه، مدیحه سرایی، خطبه خوانی و رقابت کتاب خوانی غدیر در بقاع متبرکه در حال برگزاری است.
وی افزود: همچنین به مناسبت این روز همایش بانوان ولایی در زاهدان برگزارشد.
وی تشریح و تببین واقعه غدیر را به عنوان زیربنای فرهنگ غنی اسلامی در جامعه ضروری دانست و گفت: با توجه به اهمیت و جایگاه امامت و ولایت در آموزه های اسلامی و دینی جشن های این روز با هدف نهادینه کردن فلسفه غدیر در حال برگزاری است.
فرمانده سپاه سلمان سیستان و بلوچستان نیز با بیان اینکه غدیر مرکز ثقل وحدت مسلمانان است، گفت: بازسازی صحنه هایی از حجه الوداع پیامبر اعظم(ص) و واقعه غدیرخم همزمان با عید سعید غدیر در 11 شهرستان و 6 منطقه این استان در حال برگزاری است.
سردار سرتیپ پاسدار حسین معروفی غدیر را ضامن امنیت امت اسلامی دانست و اظهار داشت: غدیر تنها متعلق به یک مذهب شیعه یا سنی نیست بلکه به همه مسلمانان تعلق دارد.
وی افزود: اگر چه شیعیان استحکام قلبی بیشتری با غدیر دارند اما حقیقت غدیر چون برخواسته از روح حقیقی اسلام است به تمامی مسلمانان تعلق دارد.
وی تاکید کرد: بازسازی واقعه غدیر خم از سال 92 در کشور و سیستان و بلوچستان مورد توجه قرار گرفت به گونه ای که ابتدا در سیستان با محوریت زابل و بلوچستان با محوریت دلگان برگزار شد.
فرمانده سپاه سلمان ادامه داد: با توجه به دلدادگی و ارادت مردم شیعه و سنی سیستان و بلوچستان به اهل بیت (ع) که نمونه بارز آن را می توان در استقبال و پذیرایی اهل سنت از زوار شیعه پاکستانی مشاهده کرد، گسترش برنامه های غدیر در قالب سه هدف اصلی تبیین فلسفه غدیر، توسعه آموزه های عملی امیرالمومنین(ع) و گسترش فرهنگ ولایت و هویت دینی در دستور کار قرار گرفت.
وی گفت: ولایت فقیه در ایران برگرفته از فلسفه غدیر و پیروزی و استمرار انقلاب نیز استمرار غدیر است.
وی ادامه داد: همزمان با عید سعید غدیرخم این واقعه مهم در 215 نقطه کشور از جمله سیستان و بلوچستان در حال بازسازی است.
سردار معروفی ارائه خدمات عمومی به مردم در حوزه سلامت و بهداشت توسط نیروهای مردمی و راه اندازی ایستگاه های صلواتی مردمی را از جمله برنامه های حاشیه ای آیین بازسازی واقعه غدیر در استان برشمرد.
وی با اشاره به ولایت مداری مردم سیستان و بلوچستان گفت: مردم شیعه و سنی این خطه از ایران اسلامی در همه دوران ها از جمله دفاع مقدس با نثار جان و مالشان پایبندی خود را به پایه و اصول انقلاب اسلامی به زیبایی نشان داده اند.
وی افزود: توجه و همراهی مردم سیستان و بلوچستان با انقلاب و رهبری با وجود همه مشکلات، بسیار عالی است به گونه ای که بر اساس پژوهش های علمی صورت گرفته جزو سرآمدترین استان ها در این زمینه هستند.
وی تقدیم 400 شهید اهل سنت بعد از دفاع مقدس در استان را نشان دهنده وفاداری مردم این استان به نظام، رهبری و میهن اسلامی دانست.
شنبه ۱۸ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۴۰
کد مطلب: 450205
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *