۰

امنیت پایدار نیاز حیاتی و اولیه برای جذب گردشگر/ ظرفیت های بکر و فقدان امکانات اولیه گردشگری در بندر اقیانوسی چابهار/ پراکنش نامناسب گردشگری در تنها بندر اقیانوسی کشور/

امنیت داخلی و ملی مهمترین عامل گسترش این صنعت در هر کشوری است که می خواهد خود را با مشخصات جوامع پیشرو در امر توریسم تطبیق دهد.
12
12
به گزارش چهاربهاران، گردشگری، از پویاترین فعالیت‌ های اقتصادی عصر حاضر است که نقش مهمی در توسعه پایدار جوامع ایفا می‌کند. حرکت ‌های جمعیتی و منابع از عوامل دخیل در تحول این صنعت به شمار می رود به گونه ای که گردشگری می تواند طلایه‌دار رشد اقتصادی و اجتماعی در قلمروهای مختلف باشد‌.
بندر چابهار به دلیل قرار گرفتن در کنار دریای عمان جزء نوار ساحلی محسوب شده و دارای آب و هوای گرم و مرطوب است. ویژگی متمایز بندر چابهار در مقایسه با سایر بنادر ایران، به دلیل دسترسی به آبهای آزاد بین‌المللی راه دارد. وجود دریای عمان بزرگترین منبع آبی کشور در این منطقه علاوه برقابلیتهایی که در رونق اقتصادی منطقه دارد، دارای جاذبه‌های بسیار فراوانی است.
وجود سواحل ماسه‌ای و صخره‌ای، رشته ارتفاعات گلی موسوم به کوه‌های مینیاتوری بویژه از سواحل بندر چابهار تا گواتر، طلوع و غروب دل‌انگیز آفتاب، پرندگان دریا، انواع خرچنگها، لاک‌پشتهایی که در روی صخره‌ها همبازی موج اقیانوس و جدال موج و صخره‌اند و نسیم روح‌بخشی که در موج می‌پیچد و همه و همه جلوه‌های نابی از طبیعت شاعرانه را به تصویر می‌کشند.
این بندر زیبا از نظر شرایط آب و هوایی همانند بندر میامی در فلوریدای آمریکا بوده که در تمام فصول سال معتدل است، چابهار گرمترین منطقه کشور در زمستان و خنک‌ترین بندر جنوبی ایران در تابستان نیز است.
ظرفیت های بکر و فقدان امکانات اولیه گردشگری در بندر اقیانوسی چابهار
صنعت گردشگری از صنایع مهم در حوزه اقتصادی و فرهنگی است که کشورما بلحاظ موقعیت جغرافیایی و تاریخی بسیار غنی از امتیازات ویژه ای نسبت به سایر کشورهای جهان بهره می برد.
چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی کشور ظرفیتی بسیار بکر و استثنایی برای جذب گردشگر را داراست و برخورداری از منطقه آزاد تجاری و ارتباط زمینی این بندر با پسکران موقعیتی بسیار مناسب برای مسافران فراهم آورده است .
عدم شناخت کافی مردم سایر نقاط کشور، امنیت ، دوری این منطقه نسبت به مرکز ،عدم وجود زیر ساخت مناسب در حوزه های بهداشت و امکانات رفاهی، پراکنش نامناسب گردشگر در طول سال، اب و هوای گرم و شرجی ، عقب ماندگی اقتصادی و فرهنگی مردم بومی منطقه از جمله آسیبهای مهم بندر چابهار در سهم گردشگری است.
سهم ناچیز چابهار از ظرفیت گردشگران خارجی
یکی از فاکتورهای مهم جذب گردشگران خارجی استفاده از امکانات سواحل و دریاها در چند دهه اخیر بوده است. از دیرباز، سواحل دارای ارزش و اهمیت خاص و فراوانی بوده و محل رشد و شکوفایی تمدنها و مقصد سفرهای دریایی بوده است و امروزه نیز نقش و اهمیت سواحل دریا و موقعیت استراتژیک آن به لحاظ مسائل اجتماعی، اقتصادی بسیار نمایان است و سواحل دریا به عنوان یکی از مهمترین مراکز اقتصادی و صنعتی در رشد و شکوفایی هر کشوری مطرح است.
تبلیغات مناسب و برنامه ریزی شده از مکان های مهم طبیعی و تاریخی تاثیر بسیار زیادی در جذب گردشگر دارد چیزی که سهم چابهار در این حوزه بسیار اندک و ناچیز است و تبلیغات پرزرق و برق اقتصادی منطقه آزاد و صنایع سایه سنگینی بر جاذبه های گردشگری چابهار افکنده است.
مدیرعامل منطقه آزاد چابهار: تسهیل در روند ورود گردشگر به بندر چابهار/ گردشگری در چابهار روند رو به رشد و مطلوبی در سطح استان طی می کند
مدیرعامل منطقه آزاد چابهار گفت: چابهار یکی از بهترین موازین و جاذبه های کشور را دارد بطوریکه اقتصاد و تفریح را یکجا در خود جای داده است.
عبدالرحیم کردی در گفت و گو با خبرنگار چهاربهاران افزود: بسیاری از گردشگرانی که به این منطقه سفر کرده اند, خاطرات مفرحی در ذهنشان به جا مانده است.
وی بیان کرد: حضور منطقه آزاد با ساختمان های تجاری, دریا, مردم خون گرم و آب و هوای منحصر بفرد باعث بوجود آمدن جاذبه های خاص این منطقه به غیر از مکان های تاریخی شده است.
کردی ادامه داد: یکی از بزرگترین نیازهای گردشگری چابهار ورودی وخروجی ارزان مردم از نقاط مختلف کشور به چابهار است بطوریکه درصدد پایین آوردن نرخ بلیط هواپیماها برای مسافران ورودی به چابهار هستیم.
مدیرعامل منطقه آزاد چابهار گفت: مسیرهای جاده ای به چابهار باید مرتفع و 2 بانده شود تا بتوان حمل و نقل آسان تری انجام داد البته ساخت راه آهن چابهار می تواند تا حد زیادی بسیاری از موانع ارتباطی و تجاری زمینی به نقاط کشور و مورد هدف را ترفیع سازد.
کردی خاطرنشان کرد: وسعت و تجهیز بنادر  چابهار در حمل و نقل دریایی و روابط تجاری بیشتر نقش موثری دارد بطوریکه پهلوگیری کشتی های بزرگتر و بیشتر می تواند مراودات تجاری و اقتصاد منطقه را با سرعت بیشتری به سمت آسایش و رفاه بومیان ببرد.
جای خالیه جاذبه ورزش های مبتنی بر دریا در سواحل بکر اقیانوسی چابهار
براي توسعه منطقه در جهت گردشگري و تفريحات سالم و ورزش هاي آبي ساحلي حداقل امکانات نظیره؛ وجود اماکن مناسب براي پرداختن به ورزش هاي آبي ساحلي چه در سطح همگاني و چه براي برگزاري مسابقات، وجود پلاژ هاي مناسب تفريحي ويژه شنا، قايقراني و قايق سواري با حضور امدادگر و ناجيان غريق ويژه خانواده ها و جوانان لازم و ظروری است.
 موانع و محدوديت هاي توسعه منطقه
    شهرستان چابهار از تبليغات لازم در سطح رسانه ها برخوردار نيست. از آنجا که تبليغات يکي از ارکان معرفي جاذبه هاي منطقه و جلب گردشگر است، برنامه ريزي در اين زمينه ضروري به نظر مي رسد. اين مهم براي برنامه ريزي تيم هاي ورزشي و تور هاي گردشگري ازاهميت خاصي برخوردار است.
هيات علمي دانشگاه دريانوردي و علوم دريايي چابهار مهم ترین موانع و محدودیت های این بندر را؛ دوري شهرستان چابهار از مراکز استان ها، لزوم ايجاد راه هاي مناسب و دو بانده براي سواري و اتوبوس و احداث راه آهن و خطوط هواپيمايي منظم و اقتصادي را عنوان کرد.
دکتر شهرام یزدانی گفت: احداث هتل ها و مهمان سرا هاي متعدد و متناسب با بودجه افراد مختلف منطقي به نظر مي رسد و چابهار از اين نظر در مضيقه است. احداث پلاژهاي مناسب براي شنا و قايقراني و قايق سواري ويژه خانواده و جوانان و برنامه ريزي جهت استفاده افراد از ساحل و دريا و امکان شنا در آب دريا و حضور ناجي غريق و امدادگر براي کمک رساني به موقع، از اهم اقدامات به نظر مي رسد.
    وی بیان کرد: عدم وجود قايق هاي تفريحي و اتوبوس دريايي در چابهار يکي از محدوديت هاي اساسي در اين شهر است. جالب اينکه دو شهر کنارك و چابهار در دو طرف دهانه خليج چابهار بهانه اي براي راه اندازي خط دريايي بين دو شهر است که متاسفانه تاکنون راه اندازي نشده است. عدم اختصاص بودجه مناسب براي ورزش هاي آبي به علت عدم شناخت مسوولان از ورزش هاي آبي ساحلي هم از جمله دلايل عدم توفيق در توسعه ورزش و توريسم منطقه چابهار است.
چابهار همیشه بهار با چشم اندازهای طبیعی و زیبا، ساحل دل انگیز، تالابها، کوههای مریخی، باغات موز و انبه، بازارهای متنوع منطقه آزاد و صدها مکان گردشگری و مردمی مهربان و خونگرم یکی از جذاب ترین شهرهای ایران زمین برای سفرهای گردشگری است.
منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار به عنوان یکی از مناطق آزاد ایران می‌تواند با توسعه کارکردهای صنعت گردشگری سبب رشد و پیشرفت در بندر چابهار شود، این بندر با وجود جاذبه‌های متعدد گردشگری و نزدیکی به کشورهای حوزه خلیج فارس می‌تواند با مدیریت صحیح و برنامه‌ریزی دقیق به قطب مهمی در سطح منطقه تبدیل و به عنوان یکی از محورهای مهم صنعت گردشگری در کشور و حتی خاورمیانه مطرح شود.
 
سه شنبه ۲۷ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۱۱
کد مطلب: 424795
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *