۰
بانک مرکزی:

شاخص بهای تولیدکننده در فروردین ماه 5.4 درصد رشد کرد

شاخص بهای تولیدکننده در 12ماه منتهی به فروردین ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال 1395 به‌میزان 5.4 درصد افزایش یافت.
.م
به گزارش چهاربهاران، شاخص بهای تولیدکننده در ‌ایران در فروردین ماه 1396 به عدد 236.3 رسید که نسبت به ماه پیش 0.4 درصد بالا رفت.
این شاخص در فروردین ماه 1396 نسبت به ماه مشابه سال پیش 9.2 درصد افزایش یافت.
تورم تولیدکننده در فروردین ماه نسبت به اسفند گذشته در گروه کشاورزی، جنگلداری و ماهیگیری 0.4 درصد کاهش یافت و در بخش ساخت (صنعت) هیچ تغییری نکرد.
در بخش های حمل و نقل و انبارداری 2.2، هتل و رستوران 1.7، اطلاعات و ارتباطات 0.9، آموزش 0.1، بهداشت و مددکاری اجتماعی 0.3 و سایر فعالیت های خدمات عمومی، اجتماعی و شخصی 0.6 درصد تغییر تورم فروردین ماه نسبت به اسفندماه گذشته رخ داد.
همچنین این شاخص نسبت به ماه مشابه پارسال در گروه کشاورزی، جنگلداری و ماهیگیری 6.9 درصد، ساخت (صنعت) 10.6 درصد، حمل و نقل و انبارداری 4.7 درصد و هتل و رستوران 11.5 درصد افزایش یافت.
این نسبت به فروردین ماه پارسال در بخش اطلاعات و ارتباطات نیز 6.9 درصد، آموزش 1.3 درصد، بهداشت و مددکاری اجتماعی 17.4 درصد و سایر فعالیت های خدمات عمومی، اجتماعی و شخصی 11 درصد رشد را ثبت کرد.
در گروه خدمات نیز این شاخص در فروردین ماه نسبت به اسفندماه گذشته 1.4 درصد و نسبت به فروردین ماه پارسال 8.7 درصد رشد نشان داد.
به گزارش ایرنا، شاخص بهای تولیدکننده یکی از معیارهایی است که به منظور سنجش عملکرد اقتصادی، از سطح عمومی قیمت ها محاسبه و منتشر می شود. از این رو، تاثیر قابل توجهی بر تصمیم گیری صاحبان صنایع، سرمایه گذاران و حتی سیاستمداران دارد.
هدف از محاسبه شاخص بهای تولیدکننده، اندازه گیری تغییر قیمت هایی است که تولیدکنندگان در ازای فروش کالاها و خدمات خود دریافت می کنند. به عبارت دیگر می توان گفت این شاخص، قیمت کالاها در کارخانه و مبدا تولید را در نظر می گیرد.
این شاخص به صورت یک شاخص وزنی از قیمت عمده فروشی کالاها یا قیمت های تولیدکننده محاسبه می شود؛ به همین دلیل برخی شاخص بهای تولیدکننده را شاخصی می دانند که روندهای قیمتی در بازارهای عمده فروشی، صنایع تولیدی و بازار کالاها را منعکس می کند.
 
شنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۰۶
کد مطلب: 424064
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *