۰
گلایه جوانان بریس از خلا برنامه ریزی صحیح در پر کردن اوقات فراغت:

کمبود امکانات ورزشی حلقه گمشده جوانان روستایی/ اوقات فراغت جوانان روستاهای چابهار، سرمایه ای که در نبود امکانات هدر می رود

جوانان و نوجوانان روستاهای شهرستان چابهار در حسرت نبود امکانات تفریحی، فرهنگی هنری و ورزشی اوقات فراغت شان می سوزد.
روستا
روستا
به گزارش چهاربهاران، کمبود فضاهای ورزشی، تفریحی و فرهنگی در روستاهای تابعه شهرستان چابهار جوانان و نوجوانان را از فعالیت های ورزشی و فرهنگی بی نصیب کرده است.   
                                                              
 شهرستان چابهار یکی از شهرستان مهم سیستان و بلوچستان و قطب اقتصادی شرق کشور با دارا بودن بیشترین جمعیت جوان و نوجوان اما از نبود امکانات تفریحی ،فرهنگی و ورزشی رنج می برد جوانان و نوجوان روستاهای شهرستان  اوقات فراغتشان در تابستان به فنا می رود.
 
با فرا رسیدن تابستان همراه با تعطیلی مدراس و دانشگاه ها جوانان و نوجوانان روستاهای شهرستان چابهار همانند دیگر نقاط کشور بیکار می شوند با توجه به شرایط منطقه و نبود مشغله و فعالیت های محیطی سه ماه تابستان جوانان و نوجوانان روستاهای شهرستان چابهار بدون هیچ گونه فعالیت فرهنگی و هنری و ورزشی میگذرد.
 
دربخش پلان و دشتیاری جوانان روستای بخاطر نبود آب از نعمت کشاورزی درفصل تابستان محروم می باشند در بخش ساحلی  روستاهای شهرستان چابهار با وجود دریا بخاطر شروع فصل مونسون  وزش باد های و مواج بودن دریا فعالیت صید و صیادی هم تعطیل می باشد، تا اندک امید جوانان و نوجوانان  برای صیادی هم بلاتکلیف باشد.
 
یکی از اساسی ترین مشکل در روستاهای شهرستان چابهار نبود امکانات ورزشی، فرهنگی و هنری برای پرکردن اوقات فراغت جوانان و نوجوانان عنوان می شود.
 
 توسعه فضاهای ورزشی امری بسیار مهم و حائز اهمیت برای جوانان و نوجوانان روستایی است که با رفع این معضل بسیاری از مشکلات به‌ویژه موضوع اوقات فراغت از بین خواهد رفت، به طور قطع با ایجاد فضای لازم برای حضور ورزشکاران روستایی درعرصه ورزش که می تواند در کنار مبحث ارتقاء سطح سلامت و افزایش نشاط و شادابی بین اقشار مختلف جامعه روستایی، زمینه های تقویت هر چه بیشتر ورزش و حضور استعدادهای فراوانی را که در مناطق روستایی زندگی می کنند و از هیچگونه امکانات ورزشی لازم برخوردار نیستند را فراهم نمود.
 
جوانان ونوجوانان روستاهای چابهار برخلاف جوانان شهری که از دهها وصدها امکان گوناگون شهری برخودار هستند، از کمترین امکانات در این عرصه بی بهره بوده و برای گذران اوقات فراعت که درکنارعده اندکی که به سوی زمین های خاکی که تنها فضای ورزشی روستای مهیا برای آنان است راهی می شوند، بیشتر جوانان اوقات فراغت خود را به بطالت می گذرانند.
 
 امروزه جوانان در بیشتر روستاهای شهرستان چابهار حتی از داشتن یک سالن ورزشی محروم اند از این رو تأمین امکانات ورزشی از جمله توپ، دروازه و تجهیزات ورزشی، برای سرگرمی و گذران اوقات فراغت آن ها از جمله ضروریاتی است که می بایست در برنامه ریزیهای مسئولان امر مورد توجه قرار گیرد.
 
توسعه امکانات ورزشی در روستاها، نشاط و شادی را برای قشر جوان ساکن در روستاها ایجاد می کند، به واسطه نیاز به گذراندن درست اوقات فراغت و معضلات فرهنگی و اجتماعی خاص مناطق روستایی، ایجاد اماکن و فضاهای ورزشی در این مناطق از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. هیچ کدام از روستاها شهرستان چابهار اماکن فرهنگی، هنری از قبیل کتابخانه، پارک تفریحی، کانون های فکری و پرورشی و غیره  را ندارند، روستاهای شهرستان چابهار محرومترین روستاها درنبود امکانات فرهنگی هنری هستند.
 
موقعیت و قرار گیری شهرستان چابهار به گونه ای است که بخاطر نزدیکی با کشور پاکستان و واردات بیش از حد مواد مخدر و مشروبات الکلی از طریق مرزها باعث شده تا جوانان و نوجوانان بخاطر نبود امکانات و گذراندن اوقات فراغت درتابستان خیلی زود جذب موادخانمان سوز مخدر و مشروبات الکی شوند جای بسی تاسف است که جوانان و نوجوانان روستاهای شهرستان چابهار باوجود این همه سرمایه در چابهار از منطقه آزادگرفته تا گمرک، اداره بنادر و کشتیرانی و دریایی عظیم بخاطر نبود امکانات تفریحی، ورزشی، فرهنگی و هنری محروم باشند و رو به مواد خانمان سوز مخدر بیاورند.
 
امید میرود که در آینده شاهد تجهیز کردن امکانات ورزشی و ساخت مراکز فرهنگی، هنری و تفریحی شاهد گسترش اوقات فراغت جوانان و نوجوانان روستای باشیم.
 
شنبه ۲۶ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۸
کد مطلب: 423023
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *