۰
رئیس اداره استاندارد چابهار در گفتگو با چهاربهاران:

۳هزار و ۴۰۰ تن برنج آلوده لرستان خروج ارز از کشور است/ ما بر کیفیت برنج غرفه داران چابهار مجوز نظارت نداریم

رئیس اداره استاندارد چابهار گفت: برنج های وارداتی لرستان باید با نظارت و ارزیابی کلیه ادارات مرتبط مورد ارزیابی قرار می گرفت تا شاهد خروج ارز از کشور نبودیم و این ضربه بزرگ اقتصادی به کشور است.
۳هزار و ۴۰۰ تن برنج آلوده لرستان خروج ارز از کشور است/ ما بر کیفیت برنج غرفه داران چابهار مجوز نظارت نداریم
به گزارش چهاربهاران، نوسانات و ناهماهنگی‌های بازار برنج به‌عنوان یکی از کالاهای اساسی سبد خوراک خانوارهای ایرانی، به دلیل نداشتن متولی واحد مدیریتی و اجرایی در سال‌های گذشته به معضلی بزرگ بدل شده است. حدودا از سال ۹۲ ورود برنج خارجی به کشور از مبادی رسمی و غیررسمی به صورت کانتینری یا چمدانی آغاز و سال به سال افزایش یافت و هیچ‌مرجعی پیگیر این مساله نبود.

البته گاهی نمایندگان مجلس طرح‌های مقطعی و کوتاه‌مدت برای ممنوعیت واردات ارائه می‌کنند که فقط وزارت صنعت، معدن و تجارت ملزم به اجرای آن است؛ البته اگر به درستی اجرا شود و برخی ماده و تبصره‌ها به آن اضافه نشود یا فلان آقازاده‌ها با رابطه قانون را دور نزنند.

آمارها نشان می‌دهد که برخی شرکت‌های بزرگ وارد‌کننده برنج خارجی انحصار واردات را در دست دارند و در برهه‌ای از زمان که واردات به کشور ممنوع است و البته در برخی ایام خاص دست به احتکار نیز می‌زنند و مصداق بارز آن را در ایام نزدیک به ماه محرم می‌توانیم ببینیم.

ناصر جدگال در گفت و گو با خبرنگار چهاربهاران، اظهار کرد: کلیه محموله های برنجی که از طریق گمرک اظهار می شوند توسط استاندارد و بهداشت با نمونه برداری شامل، آزمون های فلزات سنگین، سموم، اکسین، میکروبی و تراریختگی غربال شده ولی برنج هایی که از مبادی غیرقانونی وارد کشور شود غیر قابل کنترل است.

وی افزود: منطقه آزاد چابهار به جز واحد‌های فرآوری برنج از طریق واردات مسافری انواع برنج را در غرفه ها بفروش می رسانند که تنها افراد گماشته شده در شرکت هایشان بر نوع برنج نظارت دارند و اداره استاندارد چابهار مجوز نظارت بر آن را نداشته است.

جدگال ادامه داد: کلیه کالاهایی که به سلامت مردم آسیب بزند بزرگترین دغدغه ما محسوب می شود حتی آزمون های را در چابهار انجام می دهیم که در کشور انجام نمی شود تا سلامت مردم در امان باشد.

رئیس اداره استاندارد چابهار تشریح کرد: مردم چابهار از خرید روغن زیتون تحت عنوان فومس در منطقه آزاد چابهار خودداری کنند این روغن آرایشی بهداشتی بوده و تحت عنوان خوراکی فروخته شده بود که تا حدودی از واردات و فروش آن جلوگیری شده است.

ناصر جدگال اذعان کرد: استاندارد در ورود کالاهای وارداتی نقش بسزایی ایفا می کند و سلامت مردم و همواره جامعه را مورد تاثیر خود قرار می دهد.

بررسی وضعیت بازار برنج طی چند سال اخیر نشان می‌دهد دست‌هایی پشت‌پرده بوده که به وضعیت نابسامان بازار این محصول دامن زده است.

عواملی چون واردات بی‌ضابطه و بدون نظارت برنج، نبود تعرفه قیمتی، محدودیت و ممنوعیت مقدار واردات در فصل برداشت در کنار مدیریت گسسته بازار برنج این فرصت را برای سودجویی برخی واردکنندگان ایجاد کرده که با احتکار در برخی فصول موجب افزایش قیمت و تورم و درنهایت نارضایتی مصرف‌کنندگان ‌شوند.

انتهای پیام/
دوشنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۱
کد مطلب: 450261
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *